Р умъния направи няколко стъпки назад в борбата срещу корупцията, въпреки критиките на ЕС, докато България направи някои положителни стъпки, съобщи Европейската комисия в доклада си днес, цитиран от Ройтерс.
В междинен доклад Европейската комисия съобщи, че двете страни, най-бедни членки на Съюза, трябва да направят повече в борбата срещу корупцията и организирата престъпност през следващите шест месеца.
В доклада за Румъния се отбелязва, че поправките, предложени от правителството в Гражданския кодекс, все още трябва да бъдат приети и пропуските, констатирани в доклада от юли м. г., остават.
"Важно е румънските власти да дадат отново импулс на съдебните реформи и борбата с организираната престъпност, така че да спрат някои развития назад от последните месеци", се казва в доклада.
Отбелязва се, че е "много важно" Румъния да постигне значителен, необратим напредък преди доклада през лятото.
Румънският парламент е блокирал разследванията за корупция на високо ниво, опитал се е да дестабилизира Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) и е внесъл изменения, които ограничават правомощията на прокурорите - това са основните критики в междинния доклад на Европейската комисия.
"Ритъмът на напредъка, констатиран в доклада на ЕК от юли 2008 г., не беше запазен", се посочва в документа.
Сред критиките е споменато блокирането от страна на парламента на разследването на някои случаи на корупция на високо ниво, намеренията за промяна в процедурата за назначаване и отзоваване на главния прокурор и измененията в наказателно-процесуалния кодекс, които имат като ефект
ограничаване на правомощията на прокурорите.
Сред позитивните оценки, дадени от комисията, се посочват разследванията, започнати от НДБК, както и фактът, че Националната агенция по прозрачността (НАП) вече действа.
"Намеренията на Висшия съвет на магистратурата (ВСМ) да поеме редица отговорности за съдебната реформа са окуражаващи", се отбелязва също в доклада.
До лятото на 2009 г. Румъния трябва да покаже съществуването на стабилна правосъдна система, която функционира автономно и е способна да идентифицира и санкционира случаите на корупция, както и да запази правовата държава", се посочва в документа.
Според европейски източници, цитирани в онлайн изданието на в. "Ромъния либера", ново спиране на еврофондовете, което се случи на България след миналогодишния доклад, не е изключено, този път и за двете страни.
Днешните доклади за Румъния и България създават впечатлението, че Румъния, за разлика от България, е отчела регрес, след като избегна заплахата от блокиране на средства през юли, докато България, чиято политическа класа изпадна в шок след предишния доклад, е постигнала напредък, посочва "Ромъния либера".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!