Р искът от създаване на поколение с генетични дефекти от двойки, които са първи братовчеди, е не по-голям от този, който съществува при жени, зачеващи над 40-те, твърдят двама учени, които призовават за отмяна на табуто над браковете между роднини.
Както никой не кара по-възрастните жени да се срамуват или чувстват виновни от късната си бременност, така благосклонно трябва да се гледа и на съюза между първи братовчеди, смятат проф. Дайян Пол от Университета в Масачузетс и проф. Хамиш Спенсър от Университета на Отаго в Нова Зеландия.
Макар че подобни бракове са разрешени от закона във Великобритания, има доста призиви те да се забранят заради статистики, показващи нарастване на случаите на вродени дефекти сред децата при определени имигрантски групи, в които тези съюзи са обичайна практика, пише "Индипендънт".
Двамата учени обаче твърдят, че рискът при бебетата на първи братовчеди е само около 2% по-висок от нормалното , а смъртността - с 4,4% - съизмерима с процента при поколението на жените над 40 години.
Браковете между първи братовчеди са били широко разпространени някога в Европа, особено сред елита, но това се променя през късния 19 век, когато жените стават по социално мобилни, а рисковете - по-очевидни.
Заклеймяването на тези съюзи е подсилено от първите генетични изследвания, според които експресията на рецесивните гени е по-вероятна при децата на генетично свързани родители.
В САЩ повечето щати или са забранили, или са ограничили тази практика, както и Китай, Тайван и Северна и Южна Корея.
Според проф. Спенсър, еволюционен зоолог, законодателството трябва да бъде променено особено в Америка, където то е създадено по дискриминативен за имигрантите и по-бедното провинциално население начин.
Ето и няколко двойки влюбени братовчеди, минали под венчило:
Джери Лий Люис
Рок-енд-рол звездата се жени за 13-годишната си първа братовчедка, от която е 10 години по-възрастен, през 1957 г. Популярността му първоначално спада, но отново нараства, когато той започва да пее кънтри.
Джеси Джеймс
Един от най-известните бандити в американската история взема за жена първата си братовчедка Зерелда "Зи" Мимс през 1874 г. Двамата имат две деца и остават заедно до смъртта на Джеси 12 години по-късно.
Дж. Х. Уелс
Научнофантастичният писател, автор на "Война на световете" и "Машината на времето", минава под венчило с първата си братовчедка Изабел Мери Уелс през 1891 г., но я изоставя след три години, за да се ожени за една от студентките си, от която има две деца.
Едгар Алън По
Американският поет и писател тайно се жени за 13-годишната си първа братовчедка Вирджиния Клем през 1834 г. Тя умира от туберкулоза 13 години по-късно.
Йохан Себастиан Бах
През 1707 г. великият композитор взема за жена втората си братовчедка Мария Барбара Бах, която ражда седем от общо 20-те му деца.
Чарлз Дарвин
Бащата на еволюционната теория се жени за първата си братовчедка Ема Уеджууд през 1839 г. Семейството има 10 деца, за които Дарвин отдадено се грижи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!