Е комрежата "Натура 2000" ще обхваща 33,8% от територията на България.
Министерският съвет одобри в четвъртък допълнително 47 защитени зони - 26 за опазване на дивите птици и 21 за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, съобщи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров.
Така приетите от правителството защитени зони с предмет на опазване на дивите птици стават общо 114, а за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна - 228. Това е окончателният списък, който ще бъде представен в Брюксел.
Според министър Чакъров България се нарежда на второ място в целия Европейски съюз по съотношението защитени територии спрямо общата територия на страната.
От списъка окончателно отпадна спорната зона "Рила-буфер", за включването на която настояваха еколози.
Млади природозащитници с тампони от памук в ушите протестираха и днес в пространството между сградите на правителството, президентството и Народното събрание. Така те символизираха нежеланието на управляващите да се вслушат в призивите им за съхраняване на българската природа.
Еколозите настояват за премахване на точка 3 от решението за "Натура 2000", което позволява райони с влезли в сила устройствени планове да не бъдат включвани в мрежата.
Министър Джевдет Чакъров обаче бе категоричен, че с днешното решение България изпълнява европейските изисквания и няма основание за санкции от ЕК.
Природозащитниците носеха плакати с надписи:"Натура 2000 - Иракли, Рила, Вая, Странджа, Пирин, Родопи, Стара планина - Мила Родино, ти си земен рай" и "Натура 2000 - природата е Вашата майка".
Коалицията от 17 природозащитни организации "За да остане природа в България" предупреждава, че окончателното отпадане на зоната "Рила Буфер" от списъка с места от европейската екологична мрежа Натура 2000 приближава България до санкции от страна на Европейската комисия, съобщиха от Коалицията.
Правителството изключи "Рила Буфер" заради инвеститорския интерес към новите курорти "Супер Боровец", "Супер Паничище" и "Бодрост/Картала".
Инвеститорският интерес обаче не е критерий - единствено научните аргументи се взимат предвид при изграждането на екологичната мрежа, припомнят природозащитниците.
Натискът на Европейската комисия, който е възможно да стигне и до дело в Съда на европейските общности, ще принуди българското правителство да върне "Рила Буфер" в списъка с Натура 2000 места.
Санкциите обаче ще се плащат от българските граждани, а не от инвеститорите, казват от коалицията "За да остане природа в България", цитирани от БГНЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!