В Мемориалния център в босненския град Поточари над 50 000 души участваха в траурна церемония по повод десетата годишнина от избиването на около 8000 мъже и момчета мюсюлмани от сърби през юли 1995 г., при превземането на града.
Анклавът Сребреница по онова време бе поставен под закрилата на холандските "сини каски" на ООН.
Присъстваха делегации от 50 страни. Церемонията започна с посещение на мемориала-гробище, където бяха положени тленните останки на 610 идентифицирани босненски мюсюлмани на възраст между 14 и 75 години, убити през 1995 г.
Церемонията започна с химна на Босна и Херцеговина. Босненският член на Председателството на Босна и Херцеговина Сюлейман Тихич заяви, че в Сребреница е извършено най-голямото престъпление над цивилно население в Европа след Втората световна война и допълни, че освен в Сребреница в Босна и Херцеговина са извършени и други престъпления.
"Трябва да избегнем колективната отговорност и да индивидуализирамевината, а най-голяма отговорност имат политическите лидери", каза Тихич.
В мемориала, изграден през 2003 г., вече са погребани над 1300 жертви от Сребреница.
Американският посланик по въпросите на международните престъпления Пиер-Ришар Проспер и бившият американски дипломат Ричард Холбрук, които бяха в Поточари, заявиха, че бившите лидери на босненските сърби Ратко Младич и Радован Караджич трябва да бъдат заловени и предадени на Трибунала в Хага, предаде БТА.
Ришар каза пред журналисти, че е дошъл да изрази съпричастност от името на американския президент Джордж Буш. Той добави, че отбелязването на десетата годишнина от клането в Сребреница е възможност за САЩ да докажат, че са наясно, че нищо не е свършило докато всички виновни не бъдат предадени на правосъдието.
Бившият американски пратеник за Балканите Ричард Холбрук осъди неуспеха на международната общност да попречи на избиването на 8000 мюсюлмани.
Сребреница бе провал на НАТО, каза пред журналисти Холбрук. Бившият дипломат и архитект на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992 - 1995 г.), напомни, че бившите лидери на босненските сърби Радован Караджич и Ратко Младич, обвинени от Хагския трибунал в геноцид за клането, трябва да бъдат изправени пред международното правосъдие.
Британският външен министър Джак Стро също критикува неспособността на международната общност да попречи на клането. Срамно е за международната общност, че този ужас се случи пред очите ни и че не направихме нищо, за да го предотвратим, каза той.
Босна може още да не е излекувала напълно раните от етническата война, но напредъкът, отбелязан през последните 10 години, е невероятен, каза международният администратор на Босна Пади Ашдаун на церемонията.
Той обоснова твърдението си с факта, че за първи път след войната в Босна бежанците са се завърнали по домовете си.
Сърбите, прогонени от района на Дървар, в голямото си мнозинство се завърнаха. Бошняците са отново в Сребреница, хърватите, прогонени от Бугойно, също се завърнаха. Един милион от общо два милиона прогонени от домовете им по време на босненската война са се завърнали. По всички стандарти това е голям успех, каза Ашдаун. И добави, че мюсюлманите може да са пострадали най-много от войната в Босна, но сърби и хървати също са били избивани.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана призна, че клането в Сребреница представлява "срамен провал" на международната общност.
Солана посочи, че ЕС е получил "ужасен урок" и клането отчасти е било резултат от липсата на "силна и обединена" Европа.
Сръбският президент Борис Тадич също беше сред присъстващите.
По-късно ппрез деня хърватският президент Степан Месич изрази изненадата си, че Тадич не се е извинил за престъпленията, извършени от сръбските сили.
Месич заяви, че Тадич му казал неотдавна, че ще се извини на десетата годишнина от клането в Сребреница, като посочил, че това е в интерес на сръбския народ.
Не зная защо Тадич не го направи, заяви хърватският президент пред репортери след възпоменателната церемония.
Месич каза, че самото присъствие на Тадич на церемонията е извинение, но отбеляза, че щеше да бъде много по-важно, ако Тадич се бе извинил публично.
Хърватският президент сравни бруталността, с която сръбските сили са избили около 8000 мюсюлмани в Сребреница с тази на нацистите по време на Втората световна война.
Междувременно се разбра, че 150 хиляди души, присъстващи на международния музикален фестивал Exit в Нови Сад, не са успяли да изпратят "Послание за мир" в неделя вечерта заради заплаха с бомбено нападение.
Организаторите възнамеряваха да отправят послание за мир в памет на жертвите на военните престъпления на територията на бивша Югославия и във връзка с 10-та годишнина от избиването на 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница, но били предупредени от полицията за получената заплаха.
Тогава те решили вместо предвиденото едноминутно мълчание с песента на Ани Ленъкс "I saved the world today", предаде БТА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!