Н епознатият Дунав" е темата на четвъртия конкурс на Vesti.bg на екологична тематика "Екомания".
Акцентът тази година е върху опазването на река Дунав.
Ще очакваме вашите идеи за любимото ви място край река Дунав, птица-символ на втората по дължина река в Европа, екотуризъм и живот по дунавски.
Победителят в конкурса ще спечели круиз по делтата на Дунав,
осигурена от Кока-Кола ХБК България. Ще има и поощрителни награди, осигурени от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Рибарници Хаджидимитрово представлява комплекс от 14 водни басейна, превърнати в рибарници заедно с прилежащите обработваеми земи, разположени в землищата между селата Алеково и Хаджидимитрово.
Водната площ е 195 ха и в значителна степен е обрасла с водолюбива растителност, основно тръстика, папур и камъш. Дълбочината на водните басейни варира от 1 до 1,5 м.
Около рибарниците са разположени обработваеми земи и пасища.
Уникалността на мястото се определя от богатото птиче разнообразие в зоната.
На територията на рибарниците са установени 116 вида птици, 47 от които са включени в Червената книга на България. Мястото е едно от най-важните в страната от значение за Европейския съюз за 4 вида птици – белооката потапница, белобузата и черната рибарка и нощната чапла.
Водните басейни осигуряват постоянна ловна територия на най-едрия от срещащите се на Балканския полуостров орли – морският орел.
По време на миграция множество водолюбиви птици използват мястото за хранене и почивка. Решение на Министерския съвет от 2 март 2007 г. определи мястото като защитена зона от Натура 2000 по Закона за биологичното разнообразие и Директива 79/409 на ЕИО с код BG0002070.
Основната цел на рибарниците е развъждане на риба за потребителския пазар както в региона, така и за централната част на Дунавската равнина. Основните отглеждани рибни видове са шаран, каракуда, амур, тостолоб, платика и други.
Басейните са разпределени така, че да осигуряват както достатъчно място за размножаване, така и производство на зарибителен материал и отглеждане на
рибните видове за пазара. Осигурени са и басейни с плитки води, където водолюбивите птици намират достатъчно храна.
С функционирането си като интензивни рибарници стопанството дава преки ползи за опазването на местообитанията на птици и други водни организми, включително и опазването на популациите на местните рибни видове.
Устойчивото управление на тръстиковите масиви и растителността осигурява сигурно убежище за размножаване на много водоплаващи видове патици, потапници, гмурци, рибарки, чапли и дъждосвирци.
Управлението на рибарниците се ръководи от утвърден от ръководителя на предприятието план, съобразен с режимите и мерките за опазването на птичите популации в тази защитена зона.
Ежегодно експерти на БДЗП и работниците в стопанството проследяват състоянието на видовете птици и предпочитаните от тях водни басейни. Ръководството се съобразява с резултатите от тези наблюдения и планира дейността така, че да не се стигне до безпокойство и прогонване на птиците от техните местообитания.
Постигнато е разбирателство и за опазването на рибоядните птици и рибните ресурси
в басейните, като са осигурени "безкръвни" методи за решаването на конфликта. Част от басейните са зарибени с дребна плевелна риба, която осигурява хранителен ресурс на рибоядните птици, и по този начин те не нападат басейните, предназначени за отглеждане на риба. Поставени са мрежи и съоръжения за прогонване на кормораните от басейните за отглеждане на зарибителния материал.
Без съмнение Рибарници Хаджидимитрово са един от най-ярките примери за устойчиво управление и опазване на защитена зона на фона на успешно развиващ се малък бизнес.
Освен опазването на богатото биоразнообразие, рибовъдното стопанство осигурява и заетост на местното население при функционирането на рибарниците и развитието на екотуристически дейности. Планират се и дейности по подобряване на инфраструктурата за развитие на любителски риболов в част от басейните, устройване на укрития за наблюдение на птици, както и място за провеждане на различни екообразователни дейности.
Рибарници Хаджидимитрово бранят 116 вида птици край Дунав
47 от тези 116 вида птици, установени на територията на рибарниците, са включени в Червената книга на България
19 юни 2013, 21:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!