У чени успяха да спрат светлината, да я превърнат в материя и след това отново в светлина. Това се случи в лаборатория по квантова механика в Харвардския университет.
Изследователите направиха малък пулс в спирането на светлината, променяйки групата на атомите от една в друга, след което я пуснаха да продължи по пътя си в първоначалния й вид, разказва TechNews.bg.
Експериментите са извършени чрез използване на законите на квантовата механика, които определят поведението на атомите. Те са предложени от Алберт Айнщайн през 20-те години във време, когато е било технически невъзможно да се докаже дали гениалният учен е бил прав или не.
Резултатите, публикувани в научното сп. "Нейчър", са поразителни, като се има предвид колко трудно е да се демонстрира подобен опит и какви биха били потенциалните приложения. Когато видели резултатите,
отначало някои учени дори не повярвали на очите си
Експериментът показва, че науката влиза в състояние на безпрецедентен контрол на кохерентна светлина и материални вълни.
За да накарат светлинните лъчи да скочат от един облак в друг, екип от физици в Харвард нагорещили с лазер облак от атоми, който бил дълбоко замразен в бавно движещо се състояние, познато като кондензатор на Бозе-Айнщайн.
Пулсът на светлината, съставена от фотони, бил забавен от 300 000 км/сек на 20 км/час, а после оставен в застой, обясни ръководителят на екипа професор Лин Вестeргаард Хау.
Информацията на пулса била съхранена в замръзналия, гъст облак, което е феномен, добре известен на учените. Когато лазерът бил изключен, светлинният пулс направил отпечатък "като холограма". Получило се е абсолютно
идеално копие на светлинния пулс,
но в материална форма, продължава Хау. После, с един истински "квантов скок", трансформираните фотони, влезли в съседния кондензатор, затъмняват разстояние от около милиметър, където се появява отново оригиналното светлинно поле.
Според авторите на експеримента данните се прехвърлят от един облак на следващ, защото оптичният пулс е превърнат във вълна от пътуваща материя.
Тези експерименти обещават много технологични ползи. ИТ революцията дълго време е резултат от напредъка в намаляването на размера на силициевите чипове. Производителността се удвоява на около всеки 18-24 месеца, по известния закон на Мур. Но процесът на смаляване бързо доближава атомната скала, което
ще изисква напълно нова технология
Една от целите на квантовата информация, използваща фотони, е да изгради мрежа. А за мрежата са нужни възли и преносители, поясняват учените.
В случая, фотоните служат за преносители на квантова информация, а атомите са идеални за съхранение и извършване на процеси, т.е. те са възлите.
Хау отбеляза, че когато фотоните са трансформирани в материя, те по-лесно се манипулират. Можеш да вземеш материята, да я сложиш на рафта и да я държиш там за известно време, обяснява професорката.
Освен това, овладяването на "материалните вълни" и побирането им в атоми ще направи възможно и конструирането на суперточни атомни часовници, детектори за гравитация и интерферометри, използвани за измерване на ротации и ускорения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!