Режимът в Мианма успя да ограничи продемократичните протести, предадоха световните агенции. Властите са арестували през нощта стотици хора. Сред тях е говорителят на опозиционна партия.
За разлика от предишните дни, улиците на Янгон останаха спокойни и почти безлюдни рано тази сутрин. Полицаи и войници ги държат под контрол и пускат предупредителни изстрели, за да разпръснат малобройните демонстранти. Магазините и обществените паркове са затворени.
Будистките монаси, които бяха в основата на демонстрациите, останаха затворени зад заключените врати на манастирите.
Интернет връзките, които бяха прекъснати вчера, за да не стигнат картините на насилственото потушаване на протестите до външния свят, бяха възстановени днес. Потребителите в страната вече имат възможност да разглеждат местни уебсайтове и да изпращат имейли до чужди страни.
Снимките и видеоматериалите, разпространени в Мрежата от граждани на Мианма, изиграха важна роля за острата ответна реакция на международната общност.
Мианма се извини на Япония за смъртта на 50-годишния журналист Кенджи Нагаи. На среща с японския си колега Масахико Комура в централата на ООН в Ню Йорк министърът на външните работи на страната Нян Вин изрази дълбоко съжаление за инцидента.
Нян Вин заяви, че протестите са били организирани от чуждестранни елементи и нарочно е било направено така, че да съвпаднат с годишната среща на Общото събрание на ООН.
Япония ще поиска от Мианма да бъдат наказани виновните за смъртта на Кенджи Нагаи, писа обаче японският всекидневник "Йомиури".
Зам.-министърът на външните работи Митоджи Ябунака ще посети в неделя Мианма, за да предаде на управляващата военна хунта искането на Токио, уточнява вестникът, позовавайки се на правителствени източници.
В зависимост от отговора на военните власти Япония (една от основните страни, оказващи помощ на Бирма, с която има отдавнашни връзки) може да вземе решение за забрана на японските инвестиции в страната, изтъква "Йомиури". Засега Токио не е преустановил хуманитарната си помощ.
50-годишният журналист от японската агенция АПФ бе убит с куршум в сърцето в четвъртък, докато заснемаше разправата с демонстрантите в Янгон. Той е първият чужденец загинал по време на последните протестни демонстрации в страната.
Японската телевизия Фиджи ТВ твърди, позовавайки се на заснети кадри, че журналистът е бил застрелян в упор от войник. Японското правителство обяви, че ще направи разследване, за да определи обстоятелствата около смъртта на Нагаи.
Пратеникът на ООН в Мианмар Ибрахим Гамбари изрази днес надежда, че посещението му ще е плодотворно, съобщиха агенциите. Малко преди да отпътува за страната, Гамбари заяви в Сингапур, че ще занесе на мианмската военна хунта послание от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, което отразява позицията на Съвета за сигурност на ООН и на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Сателитни снимки от Мианма, заснети няколко месеца преди насилственото потушаване на протестите в Янгон, представляват доказателство за разрушавания на села, принудителни изселвания на хора и засилено военно присъствие. Това твърдят американски учени, цитирани от Франс прес.
Снимките с висока резолюция са направени през април и анализирани от базираната във Вашингтон Американска асоциация за напредъка на науката.
На тях се виждат зони с изгорена земя, където очевидно е имало разрушени впоследствие населени места.
Един от учените отбеляза, че снимките отговарят точно на твърденията за случващото се в Мианма на многобройни правозащитни организации. Според тези сдружения страната е станала арена на насилие между средата на миналата и началото на тази година.
Американската асоциация за напредъка на науката твърди, че управляващата в там военна хунта принуждава представителите на етнически малцинства да напускат домовете си и използва минохвъргачки, за да сплашва онези, които се опитват да обработват земи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!