М огат ли автори в различните изкуства "сами да открият жизненост в архаиката, в уседналия селски начин на живот, като се придвижват между непокътнатите знаци на първичната природа и човешката естественост, между изгубения рай и мечтата за него".
Така организаторите на проекта, наречен "Креативното село", обясняват какво ще правят от 1 септември в село Дъждовница, Кърджалийско.
И сами се питат: С какво запазените "остатъци" от села могат се бъдат въвлечени в съвременния театър на контрастите?
Дали днес селото няма да се окаже един резерв от творчески предизвикателства, обрати, образи и подтекстове, които дават тласък на въображението, подтикват го към нови търсения?
Хора от различни изкуства се канят да изследват заедно промените, които настъпват - всеки в неговата сфера - в процеса на сътрудничество с местната общност в селото. Общността - около 200 жители - разговаря главно на турски.
"Водени сме от идеята да извлечем от хаотичната креативност на всекидневието завършена артистична творба", малко претенциозно обясняват организаторите.
Дъждовница се намира в Източните Родопи, на брега на язовир "Кърджали", на 12 км. западно от град Кърджали. В околностите се намират изключителни труднодостъпни култови тракийски скални ниши.
Преди две години Дъждовница се прочу с организирания за първи път арт-фестивал. Сегашният проект е подкрепен от Швейцарската културна фондация "Про Хелвеция" с медийното партньорство на седмичника за образование и наука "Аз Буки" , а съорганизатор е Младежкият център "Кръг плюс".
Куратор на проекта е известният български фотограф Зафер Галибов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!