П ървият от години концерт на иракски хеви метъл банди в Багдад приличаше повече на сбирка на "Ал Кайда".
250-те фенове, присъствали на шоуто в частен клуб в иракската столица, надаваха писъци, каквито доскоро можеха да се чуят само от фанатизирани членове на терористичната мрежа, пише "Ю Ес Ей тудей".
Иначе обаче те по нищо не са отличават от сродните им души навсякъде по света - черни тениски с надписи, метални аксесоари, тежък грим. По време на концерта тълпата мяташе гриви, крещеше неприлични изрази и чупеше маси.
Макар и камерен, гигът е първият в Ирак от пет години насам. Последният подобен концерт се е състоял през 2003 г., след което членовете на свирилата тогава банда Acrassicauda избягват в Турция.
"Когато религиозни екстремисти контролираха багдадските предградия, да бъдеш член на метъл банда бе все едно да си си подписал смъртната присъда", споделя 21-годишният Мани, вокалист на Brutal Impact - едната от двете групи, свирили на шоуто в клуба.
Ако ме бяха видяли навън облечен с нея, щяха ме убият, добавя той, сочейки тениската си с щампован върху нея кървящ череп.
Сунитите в Ирак са против феновете на хеви метъла, понеже те се обличат в черно също като шиитските бунтовници от Армията на Махди. Шиитите пък ги подозират, че са членове на "Ал Кайда" заради необръснатите им бради.
Да си метъл музикант е още по-опасно от това да си метъл фен
Най-малкото, което може да ти се случи, е остригване нула номер и бой с камшик. Феновете обаче са категорични, че рискът си заслужава.
Писна ми да си стоя вкъщи и да се крия, обяснява дългокосият Латиф Ахмед, 22-годишен барабанист на Brutal Impact и на втората банда Dog Faced Corpse. Името на последната е вдъхновено от ужасяваща случка през 2006 г., когато екстремисти поставят кучешка глава върху обезглавен човешки труп.
За Латиф концертът е дългоочаквана възможност за "отмъщение" на екстремистите, които са му отправяли смъртни заплахи чрез есемеси, настоявайки да се подстриже, обръсне и да спре да свири на барабани.
Текстовете на Dog Faced Corpse обаче са не само апокалиптични, каквато е традицията в жанра. Бандата пее и за братството и разбирателството, което е разбираемо предвид разнородния й състав - двама от членовете са сунити, двама шиити, а петият християнин.
Решихме се на този гиг, за да покажем, че хеви метълът съществува в Ирак, както и че вече сме готови да им сритаме задниците, заканва се китаристът на бандата Амин ал-Джаф.
За да осигури провеждането на концерта, организаторът Мустафа Мухана е трябвало да продаде лаптопа, бас китарата и мобилния си телефон. Въпреки продадените 250 билета (по 10 долара единия), след края на шоуто Мустафа е бил почти разорен.
Собственикът на клуба, също фен на твърдата музика, настоял да покрие загубите му, възлизащи на 800 долара. Парите обаче изобщо не интересуват Мустафа. Всичко за метъла, казва той, щастлив, че любимата му музика отново звучи в любимия му град.
От 2001 г. насам талибаните извършиха няколко зрелищни атентата в Кабул, припомня Ройтерс. Най-кървавият беше от юли т.г., когато почти 60 души загинаха при нападение срещу сградата на индийското посолство там.
През април т.г. в Кабул беше извършен опит за убийство на президента Хамид Карзай.
През последните седмици в афганистанската столицабяха убити и няколко чужденци.
Според афганистански представители някои от тези нападения са били извършени с помощта на хора от афганистанските сили за сигурност. Това само засилва чувството за несигурност сред обикновените афганистанци.
То се допълва и от нарастващата корупция, от беззаконието, от все повечето жертви сред цивилното население при удари на НАТО или на силите на ръководената от САЩ международна коалиция, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!