Б ългарското правителство взе решение да признае независимостта на Косово под международно наблюдение и да установи дипломатически отношения на ниво посолства, съобщи правителствената пресслужба.
Вчера България обяви намерението си да признае новата балканска държава в съвместна декларация с Унгария и Хърватия.
"Министерският съвет взе решение за признаване на Република Косово, чиято независимост на този етап е под наблюдение, и дадохме съгласие за установяване на дипломатически отношения на ниво посолства", съобщи на пресконференция министър-председателят Сергей Станишев.
Най-големият български интерес в тази ситуация е максималното гарантиране на мира и стабилността в региона. Най-голямата гаранция срещу съществуващите рискове е международният ангажимент чрез КФОР и ЮНМИК и решението на ЕС за изпращане на мисия, посочи премиерът.
Министърът на външните работи Ивайло Калфин е бил упълномощен да уведоми официалните власти на Косово за решението.
"Планът Ахтисаари за Косово гарантира запазване на правата на малцинствата. Още след обявяването на независимостта на Косово ЕС свика спешно заседание на външните министри, на което България обяви своята позиция", посочи премиерът.
"България е 18-тата държава в ЕС, която признава Косово. Така ние поемаме своята отговорност, защото е ясно, че положението в Косово е грижа на ЕС", отбеляза премиерът.
Решението на българското правителство не трябва да изненадва никого, то е закономерно, подчерта министър-председателят и се аргументира с необходимостта от максимално гарантиране стабилността и сигурността в региона, максимален ангажимент на международната общност, недопускане създаването на замразен конфликт от типа на Близкия Изток, гарантиране на европейските стандарти.
Според Станишев косовските власти много активно приемат закони, гарантиращи правата на всички националности в Косово.
Той е убеден, че всеки момент на приемане на Косовската независимост би бил критикуван.
"Конституцията на Косово ще бъде приета до края на март и аз не знам с какво 1 април е по-добра дата от 20 март", отбеляза Станишев. Според него днешното българско решение е положителен знак към региона.
Министър-председателят и председател на БСП заяви, че уважава емоционалната реакция на 100 интелектуалци, които вчера се обявиха против признаване независимостта на Косово.
Регионът ни е богат на история, но за съжаление в много отношения на история на конфликти и единственото, което може да надвие тази историческа традиция, е европейската перспектива, каза Станишев.
"Естествено е интелектуалците винаги да бъдат емоционални в реакцията си, да се основават на културни ценности и на близост.
Близостта между българския и сръбския народ понякога е била враждебна и в повечето случаи - не от страна на България,
каза премиерът.
Това е история, ние като правителство сме длъжни да отстояваме интересите на България и най-големият интерес на страната ни е да има максимална предсказуемост и да няма замразен за десетилетия конфликт, да има максимален ангажимент на международната общност за Косово, Сърбия и всички страни от Западните Балкани, добави той.
Леда Милева, чието име бе сред подписалите декларацията, днес се разграничи от писмото. За БТА тя обясни, че по телефона е дала съгласието си да бъде между онези, които призовават да не се бърза с признаването на независимостта на Косово
Но отвореното писмо е нещо доста по-различно, каза тя. Чужд ми е езикът и стилът на писмото и твърде много уважавам неговите адресати, за да им отправям такива думи и необмислени обвинения, заяви тя.
Днес бе съобщено и, че към писмото са се присъединили още около 50 интелектуалци.
"От гледна точка на политическите процеси в Сърбия това действие на българското правителство е позитивна стъпка. Не очаквам по-твърди официални действия от Белград в икономическата област, защото преди всичко от това биха пострадали сръбските граждани.
Има риск под въздействието на емоциите и политическата среда Сърбия да се постави в доброволна изолация", заяви Станишев.
Според министър-председателя срещу битовия тормоз не може да има застраховка. "Ще направим всичко необходимо да защитим нашите интереси в Сърбия", каза той.
Ако има евентуални прояви на тормоз към български граждани при преминаването им през Сърбия, България ще прибегне до принципа на солидарност в рамките на ЕС чрез всички политически инструменти на страна-членка на съюза, каза Станишев.
Външният министър Ивайло Калфин предложи да не се истеризира от всеки случай на полицейска проверка в Сърбия, защото такива е имало и преди признаването на независимостта на Косово, подобни проверки на чуждестранни граждани има и в България.
По думите на министъра всичко, което излиза извън рамките на нормалното и законното в Сърбия ще бъде ангажимент на българското дипломатическо представителство и правителството.
До сега независимата държава е призната и от (по реда на официалното обявяване): Коста Рика, САЩ, Франция, Афганистан, Албания, Турция, Великобритания, Австралия, Сенегал, Малайзия, Германия, Латвия, Дания, Естония, Италия, Люксембург, Перу, Белгия, Полша, Швейцария, Австрия, Ирландия, Швеция, Нидерландия, Исландия, Словения, Финландия, Япония, Канада, Монако, Унгария, Хърватия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!