Решението за повторен съдебен процес срещу група бизнесмени заради свръхголеми премии е основна тема за днешните германски вестници, информира Българската редакция на Би Би Си.
Изданията се разминават в коментарите си за шестимата бивши изпълнителни директори на телекомуникационния гигант "Манесман", които са обвинени, че са раздали милиони долари като премии на свои колеги след купуването на компанията от британската "Водафоун" преди пет години.
Според "Ди Велт" пповторният процес е "абсурд", след като навремето никой не е повдигнал въпроса за премиите пред съда.
Когато една компания иска да възнагради служителите си с премии, държавата и наказателното право не могат да направят нищо, категоричен е вестникът и добавя, че като се намесва в икономиката, държавата "вреди на самите интереси, които би трябвало да защитава".
Някои вестници се спират на действията на швейцарския бизнесмен Йозеф Акерман, който е бил в борда на директорите на "Манесман", а сега е шеф на "Дойче банк". Акерман събира критики затова, че е приложил "англосаксонски" бизнес модел, който включва и раздаването на огромни премии.
"Зюддойче цайтунг" пише, че съдебното решение може да е "горчив хап" за хер Акерман, но "в дългосрочен план ще укрепи доверието на инвеститорите в германския финансов пазар".
Преди началото на процеса канцлерът Ангела Меркел е изразила опасения, че случаят може да накърни реномето на германската икономика, но и обратното е вярно, смята вестникът.
Функционираща съдебна система, която системно преследва хората, бръкнали безскрупулно в касата на компанията, е плюс за финансовия пазар, е мнението на "Зюддойче цайтунг", който напомня: "В крайна сметка акционерите инвестират само там, където парите им биват управлявани добре."
След като "Дойче банк" е в период на преструктуриране, тя се нуждае от силно ръководство, което да покаже в каква посока ще се развива най-голямата германска банка, отбелязва "Зюддойче цайтунг" и допълва, че Акерман трябва да подаде оставка.
Финансовият "Ханделсблат" е на друго мнение: "В много отношения швейцарецът е постигнал повече, отколкото всички негови предшественици."
Изданието отбелязва, че Акерман се е изправил пред "стена в германското общество, раздирано от завист и клевети, на което икономическото мислене и логиката на паричните пазари продължават да са чужди".
Въпреки това вестникът признава, че Акерман се е провалил с обяснението си относно логиката на големите премии при поглъщането на "Манесман" от "Водафоун".
В мнозинството си германците възприеха като оскърбление това, което банкерът смяташе да нормална международна практика, отбелязва "Ханделсблат".
Според "Франкфуртер рундшау" не е проблем, че висшите мениджъри получават много пари.
Вестникът обаче възразява срещу факта, че "години наред средният доход на служителите едва се е повишил, докато делът на големите състояния расте".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!