Решението беше взето снощи от лидерите на политическите групи в Европейския парламент, но според говорителката на Министерство на външните работи Гергана Грънчарова то не е фатално и ако все пак влезе в сила, българските представители в евроинституцията ще заминат четири месеца по-късно, информира БНР.
След подписването на договора за присъединяване към ЕС страната ни заедно с Румъния трябваше да изпрати повече от 50 наблюдатели в парламента.
Решението няма голямо практическо значение, но не предвещава нищо добро за процеса на ратификация в отделните страни членки и най-вече в Германия, където има силна опозиция срещу предстоящото приемане на двете балкански държави, смятани за недостатъчно подготвени, коментира кореспондент на Би Би Си (BBC.bg).
Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти, двете най-големи формации в Европарламента, са били в основата на предложението, допълва информацията Euexpands.com.
Лидерът на европейските либерали (АЛДЕ) Греъм Уотсън се е противопоставил на решението за отлагане на приемането на български и румънски наблюдатели, заявявайки, че е "крайно засрамен" от него.
В сряда комисията по евроинтеграция в Народното събрание одобри единодушно ратификацията на договора за присъединяване на България към ЕС, а следващата седмица се очаква и решението в пленарната зала.
Резултатът от гласуването е показателен за широкия парламентарен и обществен консенсус по въпроса за европейското ни членство, коментира по този повод по-рано днес външният министър Соломон Паси.
"Очевидно и цялото ни общество, и всички депутати разбраха, че от членството ни в ЕС няма да ни пострада нито ракията, нито електричеството, нито шкембе-чорбата, нещо повече - ЕС дава много възможности и оттук нататък трябва много усилен труд, за да се използват тези възможности", заяви първият дипломат, като напомни:
"Но, разбира се, не трябва да забравяме, че едно от основните ни предизвикателства оттук нататък, след българската ратификация, ще бъде ратификацията на 25-те страни членки, която хич не е безпроблемна работа. Затова трябва да се залавяме за работа и по начина, по който вървяхме през последните четири години, да продължим с пълен напред до окончателната ратификация на европейския договор."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!