"С тези промени се предлага създаването на един малко по-различен, специален ред, при който ще се осъществява приватизацията на дружества с отношение към сигурността на страната - обясни министър Петканов. - Това е продиктувано от необходимостта при продажбата на определени дружества, които са със структуроопределящо значение за икономиката на страната и с висока обществена и социална значимост, да не бъде застрашена сигурността на Република България."
12-те дружества в списъка са: БТК, "Булгартабак", електроразпределенията в Пловдив, Горна Оряховица, Плевен, Стара Загора, Столично, София-област и Варна, както и "Кинтекс", "Тератон" и ВМЗ-Сопот. За тяхното раздържавяване ще има публично оповестен конкурс, след който Агенцията за приватизация ще предложи най-добре класиралия се за одобряване от Министерския съвет. Кабинетът съответно ще внася решението си за одобрение в Народното събрание, което ще има последната дума.
Актовете на Агенцията за приватизация и Надзорния й съвет, както и актовете на Министерския съвет и Народното събрание, издадени във връзка с приватизацията на тези дружества, да не подлежат на обжалване и протест по реда на закона за Върховния административен съд и Закона за административното производство, се предвижда още в предложението на кабинета. За висящите производства по приватизацията, където няма окончателен резултат, ще се прилага именно този режим, обясни Георги Петканов. За БТК окончателно избран купувач има, но за "Булгартабак" - не, припомня БНР.
По тези предложения, приети днес от правителството, са взети становищата на националната служба "Сигурност" и военното контраразузнаване. При "Булгартабак" например рисковете във вътрешен план се свързват с евентуалното закриване на голяма част от производствените дружества, което би могло да доведе до загуба на поминъка на много от регистрираните тютюнопроизводители и предизвикването на значително социално напрежение. Във външен план опасността е от евентуалното закриване на търговските представителства в чужбина, което ще доведе до загуби, кражби на марка и т.н., обясни още вътрешният министър.
Представители на всички политически сили коментираха в Народното събрание решението на Министерски съвет, предаде още БНР. Според Мирослав Севлиевски (НДСВ) правителството е събрало куража да намери политическа воля за реализирането на важните за България приватизационни сделки. Председателят на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров (НДСВ) обаче отказа да коментира решението на Министерския съвет, преди то да бъде внесено в Народното събрание.
Кемал Еюп (ДПС) подчерта, че целта е да се поеме по-голяма политическа отговорност от парламента за приватизационните сделки, които ще окажат влияние върху цялата икономика на страната.
Говорителят на СДС Николай Младенов обясни, че дясната опозиция ще коментира решението, едва когато подробно се запознае с него.
Според Михаил Миков от коалиция "За България" не може със списъци и промени в законите, специално за конкретна сделка, да се решават проблеми, които са отговорност на изпълнителната власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!