Ю жнокорейското правителство предложи тази сутрин оставката си на президента И Мюн-Бак заради кризата, предизвикана от решението за подновяване на вноса на американско говеждо месо, предадоха световните агенции.
През април правителството реши да вдигне почти всички карантинни ограничения над вноса на американско говеждо месо, наложени заради опасения, че може да е заразено с болестта "луда крава", посочва АП.
Вносът на американско говеждо бе забраняван на няколко пъти в Южна Корея от 2003 г. досега.
Решението на правителството предизвика бурни протести, в които участваха десетки хиляди южнокорейци.
Министър-председателят Хан Сон-су и всички министри подадоха оставка, за да поемат отговорност за кризата, посочва агенция Йонхап.
Кризата с вноса на американско говеждо предизвика рязко спадане на популярността на проамериканския президент И Мюн-бак и попречи на усилията му да въведе реформи за стимулиране на четвъртата икономика в света, посочва Ройтерс, като цитира местни медии.
Очаква се президентът да приеме оставките на най-малко трима министри и на неколцина висши съветници, посочва Ройтерс.
Протестиращите обвиняват властите, че не се вълнуват от опасностите, свързани с болестта "луда крава". Демонстрациите протичаха доста бурно. Вчера един от манифестиращите почина от раните си, след като преди две седмици се опита да се самозапали в знак на протест срещу решението на Сеул.
Днес трябва да се проведе нова демонстрация, по време на която организаторите се надяват да съберат до един милион души. Полицията счита, че около 200 000 демонстранти, от които 150 000 в столицата, трябва да участват в протестни бдения в цялата страна. Мобилизирани са 37 000 полицаи, като 20 000 от тях ще следят за реда в Сеул.
САЩ поставиха подновяването на вноса на говеждо, предварително условие за ратифициране на договор за безмитна търговия, който Вашингтон и Сеул подписаха през април.
Правителството се опитва да постигне поправки в споразумението, като в същото време заявява, че не е в състояние да предоговори основите му. Два екипа южнокорейски преговарящи бяха изпратени във Вашингтон, за да постигнат решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!