П редседателството на най-голямата група в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), препоръчва на Политическото бюро да прекрати членството на СДС в партията, се посочва в официално съобщение на ЕНП (EPP-ED.eu).
Председателството взе своето решение след изявлението на лидера на СДС (SDS.bg) Петър Стоянов за присъединяването към т.нар. Движение за европейска реформа.
"Не е приемливо за членуваща в ЕНП партия да се присъединява към подобна инициатива и в същото време да остава в нашите редици. ЕНП препоръчва реформирането на ЕС и ние сме отворени за конструктивен диалог с партии извън ЕНП, но в същото време очакваме СДС да остане лоялен и препоръчваме да поеме задълженията си като член", заявява председателят на ЕНП Вилфрид Мартенс в съобщението.
"ЕНП ще търси пътя за превръщането на Европа в икономическа суперсила, да я направи по-сигурна, чувствителна към проблемите на околната среда и да спомогне с нашите атлантически партньори за споделяне на ценностите й. Ние искаме Европа за гражданите, а не европейска супердържава", добавя той.
Депутатът от СДС и бивш лидер на партията Надежда Михайлова заяви, че ще поиска
свикването на извънреден Национален съвет,
на който Стоянов да даде обяснение за ситуацията.
Това, което се случва, е резултат от последователно водената политика на изолация на СДС в национален и международен план под формата на "обединение", смята Михайлова.
"Това предложение на председателя Мартенс е тежък удар върху репутацията на СДС в международен план и лишава СДС в периода, в който България стана член на ЕС, от едно от най-силните оръжия за правене на политика.
Аз ще искам свикване на извънреден Национален съвет, на който председателят на СДС да даде обяснение за действията си и да се види дали Националния съвет ще застане зад него", допълни бившата синя лидерка.
По думите й решението на Стоянов е недопустимо, след като ЕНП е изиграла огромна роля за членството на България в ЕС и подпомагането на десницата като цяло.
"За мен СДС през последните месеци
беше употребен като личен пиар
за Петър Стоянов, като лична партия - за неговия интерес, което е безпрецедентно. За мен е важно как Националният съвет ще се произнесе по тази изолация на СДС", коментира още Михайлова.
"Нека да сложа нещата на мястото им, за да не влизаме в догадки. Не е сформирана партия, това е първо. Става въпрос за едно движение, което е движение на идеи - да бъде реформиран ЕС, а искането за реформиране на ЕС всъщност е искане на огромната част от европейските граждани", коментира от своя страна пред БНР лидерът на СДС и бивш президент Стоянов.
"Ние съвсем
не приемаме аргументите на председателството
Моите уважения към ЕНП, тя помогна не малко за сформиране на демократическите процеси в България, но искам да кажа, че ние много категорично ще оспорваме това пред бюрото на ЕНП и ще защитаваме правото си да имаме мнение.
СДС е партия, която трябва да защитава интересите на български граждани, а не да козирува всеки път, когато от ЕНП й наредят нещо.
Да ме извините за крайния израз, но или сме партия, която се занимава с политика, отстоява своите позиции, или сме подразделение на някаква европейска партия.
С цялото уважение, което имам към Европейската народна партия, смисълът и силата на ЕНП се състои в многообразието на мнения. Ние нямаме никакво намерение да стоим като бедни роднини в ЕС - и като държава, и като партия, да чакаме непрекъснато някой какво ще ни каже и да навеждаме сконфузени глава, когато някой ни размаха пръст", категоричен беше Стоянов.
Отнасяме се с голямо уважение към ЕНП, но се отнасяме с толкова, ако не и с по-голямо уважение, към нашата партия и към нашите избиратели, чиито интереси трябва да защитаваме, каза още той.
Допускам, че
става въпрос за недоразумение
и се надявам то да бъде изчистено най-скоро, заяви още Стоянов, който сподели, че е изненадан от позицията на ЕНП.
Лидерът на сините припомни, че все пак става дума само за предложение, а решението ще бъде взето от Бюрото на ЕНП, което ще заседава на 16 май.
Според него СДС трябва да участва във всякаква форма на диалог и това е била причината партията да се присъедини към едно отворено публично движение, каквото е Движението за европейски реформи.
"Това е много почтена дискусия, която не застрашава интересите на ЕС, още по-малко на ЕНП. Това движение иска по-малко регулация, по-малко централизация, иска конкуренция и отваряне на пазарите", обясни Стоянов и допълни, че
един от основните участници в нея е Джефри ван Орден
Според Стоянов няма да се стигне до изключването на партията от ЕНП. Той дори обясни, че в случая не става въпрос за изключване, а за ограничаване на правата на СДС за определен период от време, което обаче е също толкова обидно и несправедливо, колкото и едно евентуално изключване.
"Присъединихме се към клуб за дискусии с консерваторите, който смятаме, че е много важен за България. Не съжаляваме за това", коментира евродепутатът Мартин Димитров.
"Ще обсъдим какви действия ще предприемем оттук нататък.
ЕНП са много притеснени да не би да я напуснем
и смятат, че като ни поставят такъв ултиматум, това е начинът да ни задържат. Очаквайте реакция от страна на СДС", каза още той.
"Имаме много добри отношения с британските консерватори и ще продължим да ги поддържаме каквото и да става. Това са принципни въпроси, но ясно заявихме, че СДС не е имала намерение да напусна ЕНП", подчерта Димитров.
СДС се присъедини към Движението за европейска реформа преди дни, след като Стоянов подписа споразумение с учредителите на движението - Дейвид Камерън, лидер на британската Консервативната партия и възможен бъдещ премиер, и Мирек Тополанек, министър-председател на Чехия и лидер на Гражданската демократическа партия.
Консервативната десница във Великобритания и Чехия възнамеряваше да се отдели още миналото лято в самостоятелна група от 41 евродепутати, но опасението от изолация я задържа в ЕНП, където доминират германските християндемократи и техните проевропейски съмишленици.
Междувременно вече е официално, че изборите за евродепутати у нас ще се проведат на 20 май. Указът на президента Георги Първанов, с който насрочва датата за вота, е публикуван в днешния брой на Държавен вестник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!