М инистър-председателят Сергей Станишев e изразил възмущение "от манипулацията на Ай Ти Ен, излъчен и от Си Ен Ен (CNN)", съобщиха от правителствената пресслужба.
Репортаж от Плевен на независимата британска телевизия Ай Ти Ен (Independent Television Network) показва бита на хората в условията на газовата криза. Снимките са правени в "прословутия", както местните хора го наричат, блок на ул. "Тотлебен", където живеят предимно ромски семейства.
Авторът на 2-минутния репортаж - Робърт Мур от Ай Ти Ен, изразява изненадата си
как е възможно европейска държава през 2009 г. да изглежда по този начин.
Материалът е озаглавен "Българи страдат без отопление" и включва кадри на деца, които топлят ръцете си над котлоните на електрическа печка.
Това са граждани на ЕС на фронтовата линия в газовата война между Русия и Украйна, обяснява журналистът и определя гражданите на Плевен като заложници в кризата. Самите те обвинявали местните политици.
Лошата хигиена била поредният проблем, който се прибавял към останалите им дертове - финансови и семейни.
Камерата на Ай Ти Ен наднича и в плевенски училища, които са останали на студено. Самият премиер Станишев отговаря на въпрос на Робърт Мур .
"Според английските телевизионери това е лицето на Плевен по време на отминалата вече газова криза. Филмът се разпространява и в интернет, където всеки може да го види", възмутиха се от местната организация на БСП. Те не били съгласни да се дискредитира по този начин обликът на Плевен.
"Репортажът създава изключително гротескна картина и нашата декларация е на несъгласие и категорично възражение срещу начина, по който се дискредитира облика на Плевен пред милиони зрители по целия свят", коментира в началото на седмицата председателят на общинската организация на социалистите Любомир Петков.
Вчера декларацията на социалистите с незначителни корекции беше гласувана единодушно от общинския съвет в Плевен.
Станишев изпратил писма до генералните директори на телевизиите Марк Ууд и Ричард Дейвис, в които изтъкнал, че
"много българи, в това число и самият аз, сме възмутени
от простоватия и стереотипен начин, по който ние, страната ни и Плевен са представени в този "репортаж на фона на газовата криза, от която страната ни действително пострада".
В писмото се казва:
"Няма смисъл да се впускам в сложни обяснения за това колко от принципите на журналистиката, професионалната и чисто човешката етика са нарушени в този двуминутен репортаж, какво е позволено и какво не в съвременната журналистика.
Достатъчно е да се каже, че от няколкото реплики, които вашият репортер казва, има поне три основни фактически неистини, които заедно с очевидното търсене на сензация, превръщат този репортаж в чиста лъжа. Лъжа към британската публика и по-широката международна общественост."
Българският министър-председател заявява, че е загубил доверие в професионализма на медията, пожертван вероятно само защото "редакторската задача на кореспондента не е отговаряла на реалността, което пък е наложило реалността да бъде така нагласена, че да отговаря на задачата му".
По този начин, според Станишев, се правят хубаво кино и разтърсващи сълзливи кадри, но едва ли добра журналистика.
В заключение Станишев настоява двете телевизии да се опитат да поправят това, което умишлено или не са разрушили и така да успокоят българските граждани.
Той препоръчва на шефовете на Ай Ти Ен и Си Ен Ен да изпратят отново репортерите си със задача честно и достоверно да отразят това, което виждат, от няколко различни гледни точки. "Сам по себе си обратът в отразяването на България би представлявал новина", подчертава премиерът.
Не за първи път българските власти обвиняват големи чуждестранни медии за тенденциозна и изкривена картина от страната. Репортажът "Изоставените деца на България" на Би Би Си за мизерията в дома в с. Могилино бе набеден за манипулативен и от социалния министър Масларова, и от президента Георги Първанов, и от Станишев.
Във Варна местните полицейски шефове и тогавашния вътрешен министър Румен Петков нападнаха друг екип на Би Би Си, който направи разкрития за търговията с деца.
В Русе арестуваха румънски журналист, който правеше репортаж със скрита камера за корупцията сред българските митничари.
Бившият главен прокурор Никола Филчев пък щеше нареди разследване срещу Би Би Си, защото с филма "Да купиш игрите" британските журналисти изобличиха корумпирания Иван Славков и той беше изгонен от Международния олимпийски комитет.
Много европейски печатни и електронни медии редовно бяха обвинявани в тенденциозност при почти всяка критична публикация от всички български правителства през последните 20 години - от Андрей Луканов, през Филип Димитров, Любен Беров, Жан Виденов и Иван Костов, та до Сакскобургготски и Станишев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!