С амо 18 месеца след като България стана член на ЕС, тя рискува да загуби милиони евро от европейски фондове освен ако не докаже, че взема крути мерки срещу корупцията и организираната престъпност, съобщава пратеничката на Би Би Си в София Оана Лунгеску.
В репортаж, за който съобщава БТА, тя отбелязва, че от 1990 г. в България са били извършени 150 поръчкови убийства, но за нито едно от тях няма осъдени. Мнозина подозират, че престъпленията остават ненаказани поради връзките между бившите комунистически тайни служби, бизнеса и политиката.
Оана Лунгеску е посетила Дупница, за да се срещне с Пламен Галев и Ангел Христов, които са били разследвани като съмнителни бизнесмени. Заради среща с тях бившият вътрешен министър Румен Петков е бил принуден да подаде оставка, припомня тя.
Като специални съветници на кмета на Дупница, те настояват, че репутацията им е извън всякакво съмнение. "Ако бяхме виновни в нещо, мислите ли, че щяхме да седим да си разговаряме тук с вас? Властите провериха имотите ни, източниците ни на доходи, провериха ни за наркотици. Само дето не ни обвиниха, че сме братовчеди на Бин Ладен", казал Пламен Галев на журналистката от Би Би Си.
Според Галев и Христов срещата им с Румен Петков е била поради причини, свързани с националната сигурност, които те не можели да разкрият.
Двамата разходили журналистката с бронирания си джип из Дупница, за да й покажат своите проекти, сред които нов училищен стол и модернизирана автогара. "Политиците трябва също да се захванат за работа, а не да ни упрекват за своите проблеми", казали те.
Заради растящия натиск от ЕС българските власти се задействаха. Създадена е нова агенция за борба с организираната престъпност и бяха назначени нови министри, за да се гарантира, че парите от ЕС няма да отидат у неподходящи хора, отбелязва Оана Лунгеску.
Премиерът Сергей Станишев признава, че има проблеми, но смята, че спирането на финансовата помощ от ЕС не е отговорът.
"Ако България бъде наказана, кой би страдал? Българите винаги са били силно проевропейски настроени и биха очаквали да не бъдат лишени от възможността да се радват на членството си в ЕС и да извлекат ползи от него", казва Станишев пред пратеничката на Би Би Си.
ЕС вече е замразил стотици милиони евро помощи, които бяха предназначени за зле поддържаните пътища на България и други крайно необходими инфраструктурни проекти. В следващите години обаче се чакат още милиарди евро.
И както един от посетилите България тази седмица официален представител на ЕС заявява пред Оана Лунгеску, спирането на финансовата помощ за България определено е възможен вариант.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!