Трийсет и деветата годишна среща на върха на Световния икономически форум в Давос се открива днес в контекста на световната икономическа криза и обещанията на международния бизнес и политически елит да положи усилия за "световно оздравяване", коментира Франс прес.
Организаторите на петдневния форум под наслов "За формиране на пост-кризисен свят" изтъкват, че тазгодишното му издание се очертава историческо поради рекордния брой участници.
Общо 2500 водещи политици и икономисти се очаква да пристигнат в швейцарския ски курорт, от които 40 държавни и правителствени ръководители.
Русия и Китай ще бъдат на особена почит, съответстваща на растящата им икономическа и политическа тежест. На откриването на форума ще говорят китайският премиер Вън Цзябао и руският министър-председател Владимир Путин.
Германският канцлер Ангела Меркел, британският премиер Гордън Браун и председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише също са гости на форума в Давос.
Преобразуванията в световната финансова система ще бъдат една от централните теми на дискусиите, в които ще вземат участие много централни банкери.
В същото време прави впечатление, че в Давос няма да бъдат много от ръководителите на големи банки - основните виновници, но и основни жертви на кризата.
В унисон с мрачното настроение заради световната криза, традиционните празненства на форума няма да бъдат така бляскави, а редовният участник в събитието, ирландският музикант Боно, известен борец срещу бедността, тази година няма да отиде в Давос.
Сред целите на срещата е участниците да обсъдят състоянието на икономиката и съответно перспективите за нова криза в краткосрочен план. Форумът трябва да осигури също нови идеи и да подхрани дискусиите за управление в световен мащаб, казва Андре Шнайдер, изпълнителен директор на проявата, пред "Ню Йорк таймс".
Два въпроса тревожат световния икономически елит, събрал се в Давос.
Дали средствата, отпускани от правителствата в помощ на националните икономики, ще са достатъчни да предпазят света от продължително хлъзгане надолу? И откъде ще дойде новият растеж, щом веднъж стигнем до дъното, пише "Уолстрийт джърнъл".
Онова, което изживяваме днес с финансовата криза и последиците й, е началото на нова ера, уверява ръководителят на форума Клаус Шваб, публикувал статия в "Интернешънъл хералд трибюн".
Шваб вижда в настоящите събития "сигнал за събуждане", който призовава за "преразглеждане на институциите, на системите ни и преди всичко на нашето мислене".
Това е сигнал, който ни припомня, че е необходимо да нагодим своите ценности към нуждите на света, който с право очаква повече отговорност и готовност да се отчитат резултатите, изтъква ръководителят на Давоския форум.
Основна цел на проявата е да бъде подобрено състоянието на света, както гласи официалният й лозунг, посочва френският "Фигаро".
Очаква се в този дух Давос да прикани онези, които вземат големите решения в глобален мащаб, да сключват партньорства и на световно, и на регионално, и на местно равнище. Тема на тазгодишната проява е формирането на света след кризата, припомня изданието.
Световната криза ще трае дълго, прогнозира парижкият "Монд". След няколко седмици компаниите ще публикуват отчетите си за 2008 г., - общо взето, лоши за банките и прилични за другите сектори.
Всички обаче очакват, че 2009 г. ще е по-лоша от предишната и няма никакви основания да очакваме, че борсите отново ще тръгнат към повишение. Следователно собствените средства на банките вероятно ще намалеят и те ще раздават кредити все по-скъпернически, прогнозира "Монд".
Съживяване на икономиката не се очаква нито утре, нито дори вдругиден, пише "Тан", вестник от Швейцария - страната домакин на форума.
В поредната си годишна анкета, представена снощи в Давос, "Прайс Уотърхаус Купърс" констатира, че предприемачите днес са далеч по-песимистични в предвижданията си, отколкото миналата година.
Само 20% очакват бизнесът им да се развива благополучно през следващите 12 месеца срещу 50% оптимисти преди година. Собствениците на фирми от всички браншове минават в "режим на оцеляване", твърди консултантската компания, цитирана в "Тан".
Всекидневниците отбелязват, че за пръв път правото да открие форума се е паднало тази година на Русия. Премиерът Владимир Путин ще изнесе доклад за причините, предизвикали икономическата криза, и за възможните начини да бъде преодоляна, информират руски медии.
Глобалната криза обаче ограничи влиянието на Путин като международна фигура, а като премиер той се изправя в самата Русия пред повече предизвикателства, отколкото по време на президентското си управление, коментира британският "Таймс".
При все това московският "РБК дейли" оприличава Путин на "доктор, извикан в Давос", който ще предложи път за излизане от кризата. Цитирани в материала експерти са убедени, че словото на руския министър-председател ще даде тон на предстоящата среща на Г-20.
Те изтъкват, че днешният форум се провежда "в по-изразен политически контекст" от предишните.
Основният въпрос днес е кой по-бързо ще се измъкне от кризата и ще стане победител. Стъпките, предприемани в отделните страни, вече се оценяват тъкмо от тази гледна точка. От същата гледна точка ще се дава оценка и на Путин, заявява руски аналитик пред "РБК дейли".
Представителите на световните икономики ще си поприказват в Давос, "ще поръкопляскат един на друг и ще си заминат", без да вземат някакви съдбоносни решения, смята друг московски експерт, цитиран в руския в. "Новие известия".
Той е убеден, че в международен мащаб днес на практика няма шансове да се разработи антикризисна стратегия. Много по-ефективно ще е държавите да излизат от кризата поотделно, твърди пред "Новие известия" руският политолог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!