В България няма такава финансова криза, както в другите държави в света, заради валутния борд и заради въведения плосък данък, каза пред участниците в Десетия икономически форум за Югоизточна Европа професорът по приложна икономика в университета "Джон Хопкинс" Стив Ханке.
Ханке отбеляза, че ахилесовата пета на България е корупцията, тъй като тя подкопава публичната и обществената сигурност.
Той посочи, че няма повод за сравняване между сегашната криза и Голямата депресия. От Голямата депресия не е имало друга администрация, която по-свободно да е харчила публични пари, от администрацията на Буш, каза Стив Ханке.
Раздуването на кризисните елементи стана и заради намаляването на лихвените проценти, отбеляза професорът. Той посочи, че към тези елементи се добавя и това, че администрацията на Буш, хвърляйки усилия в борбата си срещу тероризма, е въвела огромни ограничения в индивидуалните свободи, което е довело до голям срив. Голямата машина на работни места в САЩ беше затворена, уточни професорът.
"Сега имаме нов президент и отговорът на Обама е масивно преразпределение на приходите в САЩ и много по-голяма интервенция на правителството на всички нива на икономиката, каза Стив Ханке. Според него, всичко, което се случи снощи в САЩ, е като онова, което се случи през 1996 г. в България.
Икономическият форум за Югоизточна Европа беше открит от председателя на Народното събрание Георги Пирински. От 10 години този формат се събира, дискутира по възловите въпроси на икономическото развитие на страните от региона, заяви той.
По думите му темата тази година -
"Регионалните отражения на глобалните икономически предизвикателства"
е важна, "защото намирайки се в повратен момент, пълен с непредсказуеми развития, толкова по-важно е да се провежда този формат на обсъждане, за да се постигне това, от което бизнесът има нужда - трезва преценка на предизвикателствата, на дълбочината и конкретните аспекти на кризите, пред които сме изправени", заяви Георги Пирински.
"Страни като България, в периода на реформи, които бяха подчинени на възстановяване и поддържане на здрави банкови сектори и финансова стабилност, успяха да постигнат тези цели на висока цена, в това число и социална, но сега се вижда, че тези постижения са с особена ценност. България досега успява да стои достатъчно сериозно и стабилно в
един много труден момент", каза председателят на Народното събрание.
Според него сега предстои период, в който ще се търсят най-добрите начини за съвместни усилия за преодоляване на кризата, включително и в региона.
България навлиза в период, белязан с приближаващи избори. Започва оживена публична дискусия, но политическите сили, представени в парламента в България, не спекулират с основните параметри на икономическата политика, с необходимостта от поддържане на финансовата стабилност, подчерта Пирински.
Той е убеден, че няма политически формации, които лековато да преразглеждат едни или други данъчни решения и условия за поддържане на благоприятен инвестиционен климат.
Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров предложи днес пакет от мерки, които страните от Югоизточна Европа да приложат, за да могат да преодолеят заедно последствията от глобалната икономическа криза: максимално ускоряване на съвместните трансгранични проекти, с което да се компенсира свиването на деловата активност в частния сектор.
България е готова, според министъра, да подкрепи бързо отпускане на краткосрочни държавни кредити на страни от региона, в които възникне краткотрайна остра потребност от повишаване на ликвидността.
Третата мярка е разработване на краткосрочни мерки за увеличаване на стокообмена между държавите от региона, за да може да се компенсира намаленият износ към трети страни, в които има силно влияние на кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!