В Национален концесионен регистър ще бъдат вписани данните за всички предоставени концесии. Регистърът ще се поддържа от правителството, ще е публичен и до него ще има достъп чрез интернет. Това реши Народното събрание като прие окончателно новия закон за концесиите.
В националния регистър ще се съхраняват оригиналите на концесионните договори, както и на допълните споразумения и приложенията към тях. В 14-дневен срок след приключването на процедурата този, който я е провел, трябва да представи писмен отчет.
Редът за водене на регистъра ще се определи с правилник, който правителството е задължено да приеме до 1 юли, когато новият закон влиза в сила, обяснява "Дарик радио".
Парламентът отхвърли предложението на Мартин Димитров в регистъра да се съхраняват и копия от всички подадени оферти в процедурата.
Решенията, действията или бездействията около възлагането на концесия ще могат да се обжалват пред Комисията за защита на конкуренцията. Подаването на жалба няма да спре процедурата, освен ако не е наложена временна мярка. Решението на антимонополистите ще може да се обжалва пред 3-членен състав на ВАС.
Според Иван Сотиров от СДС този текст е противоконституционен, тъй като несъдебни органи, като КЗК, не могат да се възлагат съдебни функции.
Депутатите гласуваха също, че до 30% от концесионното възнаграждение за добив на подземни богатства ще остава в бюджетите на общините по местонахождение на обекта.
Всички концесионни процедури, които към момента са започнали, ще бъдат довършени по стария ред.
С глоба от 5000 до 50 000 лв. ще наказват физически и юридически лица, които ползват обект от обществен интерес без законно основание.