"Обзървър" се спира на човешката цена на сраженията в града и под заглавие "Последната битка?" пише, че цивилните си плащат за превземането на Фалуджа.
Градската партизанска война, от която най-много са се опасявали американците при нахлуването в Ирак миналата година, се превръща в действителност във Фалуджа и заплашва да обхване и други градове, а подобен вид война неизменно води до много цивилни жертви, напомня седмичникът.
Вестникът цитира доброволец от иракския Червен кръст, според когто ранените граждани на Фалуджа умират, защото нямат медицинска помощ; навсякъде в града има снайперисти, а водата и електричеството са прекъснати.
В анализите на епохата след Ясер Арафат "Обзървър" се спира между другото и на "липсващите милиони" на палестинците.
Според вестника палестинските лидери не разполагат с пълната картина и се надяват да открият тайните сметки на стотици служители в палестинската администрация от по-нисък ранг, които са имали протекцията на Ясер Арафат през последното десетилетие.
Трудното в откриването на предполагаемите милиони и дори милиарди е, че голяма част от парите на ООП са под формата на инвестиции - от собственост върху земя в различни държави до акции в големи корпорации.
Арафат е бил сред малцината, които са знаели къде е голямата част от инвестициите.
Няколко вестника също така прогнозират, че Маруан Баргути, лидер на движението "Фатах" на Западния бряг, е ключът към решаване на лидерския проблем след смъртта на Арафат.
Той обаче се намира в израелски затвор с доживотна присъда.
"Индипендънт он сънди" цитира съпругата на Баргути, която разказва, че пред последните два дни много палестинци идват при нея с молба да убеди съпруга си да се кандидатира за президент на предстоящите избори в палестинските територии.
Дори Баргути да не се кандидатира за лидерския пост, неговата позиция по въпроса ще повлияе решаващо за прехода във властта, убеден е вестникът.
Смята се, че в момента той е най-популярният политик сред обикновените палестинци.
Засега Израел изключва възможността да го пусне от затвора, но негови привърженици са започнали международна кампания за освобождаването му.
Американски учени разработват свръхзвукови крилати ракети, които ще летят с 10 пъти по-голяма скорост, отколкото ракетите на въоръжение в армията на САЩ, съобщава още "Обзървър".
Те ще могат да пробиват бетонни бункери и ще бъдат изстрелвани от всяка точка на света, ще имат обсег от близо 15 000 км и ще достигат целите си най-много за два часа, разказва изданието.
Очаква се първите прототити да бъдат изпробвани идната година, макар че ракетите няма да бъдат дислоцирани преди края на десетилетието, посочва още вестникът.
Имигрантската тема присъства на първа страница на "Сънди таймс".
В писмо до вестника бивш преводач по делата за предоставяне на убежище твърди, че британските власти са давали право на постоянно пребиваване въз основа на неубедителни и дори смешни причини.
Преводачът цитира случаи на бежанци, които се оплаквали от стрес, язва на стомаха, високо кръвно налягане.
Мъж от бивша Югославия, който казал, че страда от кошмари и чувство на тревога, също получил убежище, което обикновено са дава на хора, преследвани по политически причини.
Много от кандидатите за убежище знаят, че колкото повече протакат делото си, толкова по-големи шансове имат да останат във Великобритания, пише още до "Сънди таймс" преводачът Анауар Ризви.
Това дало право на пребиваване на хиляди чужденци, чиито молби за убежище първоначално били отхвърлени.
"Сънди таймс" добавя, че разходите по съдебните дела в случаите на отказ се поемат от британските данъкоплатци и миналата година са достигнали 200 млн. лири стерлинги.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!