Мубанга бе един от четиримата, които американците депортираха във Великобритания, и бе освободен малко след пристигането си.
Пред "Обзървър", който помества интервю с него, британецът от замбийски произход твърди, че агенти на британските разузнавателни служби са го отвлекли в Гуантанамо от Замбия, където той се върнал да види роднините си.
Мубанга признава, че е бил в Афганистан, но твърди, че искал да изучава исляма, а не да помага на талибаните.
След като британският му паспорт бил откраднат, той избягал в Пакистан, а оттам - в Замбия, където бил "отвлечен".
Мубанга се оплаква, че е бил тормозен по време на разпитите в Гуантанамо и заявява: "Загубих три години от живота си, защото съм мюсюлманин."
Редица издания вече отразяват и предизборната кампания на основните партии. "Сънди таймс" обвинява правителството, че използва закона за свобода на информацията за "мръсни номера" в кампанията си.
"Индипендънт он сънди" води с голямо заглавие "Кембъл се връща в партийния апарат и оглавява отдела за мръсни трикове на Блеър".
Става дума за Алистър Кембъл, който дълги години беше директор по комуникациите на премиера и когото Блеър бе принуден да освободи преди година и половина.
В редакционен коментар "Телеграф" пише, че законът за свобода на информацията е бил замислен като средство да възвърне доверието на обществеността в политиците, но се е превърнал в още едно оръжие от арсенала мръсни трикове на лейбъристката партийна машина.
Вместо да укрепва доверието в политиката, това я тегли още повече към канавката, предупреждава "Сънди телеграф".
"Сънди експрес" съобщава, че консерваторите подготвят предизборни предложения за мерки, според които осъдените на определен срок затвор ще изтърпяват цялото си наказание.
В момента действащата система позволява затворниците да бъдат освобождавани след определен период, който понякога стига до 1/3 от размера на присъдата.
"Сънди таймс" съобщава още, че идната седмица гигантът "Бритиш Петролеум" смята да обяви нова рекордна печалба за изтеклата финансова година - 13,5 млрд. лири стерлинги, или почти 25 млрд. долара.
Рекорд бе установен и през изтеклата седмица, когато "Шел" обяви печалба 9 млрд. лири.