Според "Франкфуртер Алгемайне цайтунг" на първата си пресконференция след ваканцията Шрьодер е демонстрирал сила и увереност.
"След спешните спасителни операции миналата седмица, когато в плановете за реформа на трудовия пазар бяха направени допълнителни промени, сега главната цел на Шрьодер беше да демонстрира постоянство. Това обаче е рискована игра, защото не е ясно дали обещаните от канцлера резултати ще дойдат навреме за следващите парламентарни избори", коментира изданието.
Френският "Монд" е на мнение, че канцлерът Шрьодер, изправен пред надигаща се вълна социални протести и спадащ рейтинг на социалдемократите, е изразил "абсолютно доверие" в програмата си за реформи.
Шрьодер демонстрира увереност и непоколебимост, пише вестникът и добавя, че социалният елемент в посланието на канцлера е бил малко по-труден за възприемане.
Той всъщност още веднъж повтори, че германците не са разбрали правилно сложността на залога в тези реформи, пише "Монд".
Германският "Зюддойче цайтунг" отбелязва, че бившата комунистическа партия в Източна Германия, сега Партия на демократичния социализъм (ПДС), регистрира безпрецедентен ръст на популярността си в проучванията на общественото мнение.
ПДС умело се възползва от нарастващите протести срещу правителствените реформи, смята вестникът, според който тази партия извлича полза и от факта, че винаги се е представяла като застъпник на източните германци.
"Моментната популярност на ПДС обаче не ознавача непременно, че партията ще разполага и с дълготрайна избирателна подкрепа. ПДС е партия на протеста, партия на настроенията, за която източните германци в момента съдят не съобразно реалностите, а съобразно нейните лозунги", пише "Зюддойче цайтунг".
Редица вестници коментират и случая с гръцките атлети Костас Кендерис и Катерини Тану, оттеглили се от олимпийските игри.
Според германския "Тагесшпигел" техният случай илюстрира един по-широк проблем: "Спортът, включително олимпийският, остава пълен с измами. В това няма нищо ново, но епизодът с двамата гръцки атлети още веднъж ни го навира в очите", пише вестникът.
Според "Тагесшпигел" германците дават добър пример, поне що се отнася до борбата с допинга, но от друга страна, печелят по-малко медали в Атина.
Според швейцарския "Тан" случаят с Кендерис и Тану е образец за мащабните последици от политиката на нулева толерантност, проповядвана и налагана от президента на МОК Жак Рох.
Те са толкова мащабни, че като резултат спортистите се страхуват да не бъдат изключени от игрите - до такава степен, че решават сами да се оттеглят от тях, без дори да са дали положителна допинг проба, смята вестникът.
"Презумпцията за виновност", към която се придържат спортните власти, може да е допълнителен коз в борбата срещу забранените препарати, но трябва да се използва умерено, за да се избягват ексцесии, пише "Тан".
Руските вестници пък недоволстват от оценките на руските гимнастички в Атина.
"Росийская газета" определя бронзовия им медал като "най-лошия резултат на нашия отбор в цялата история на игрите", но смята, че не са виновни гимнастичките.
"Те имаха реални шансове за повече, но се оказа, че съдиите имат други планове", пише "Росийская газета".
"Известия" от своя страна заявява: "Нашите момичета си свършиха работата добре, но съдиите, които имаха зъб на отбора ни още в предварителните състезания, останаха на същата позиция и на финала."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!