Преди една година волята на българския народ ни повери отговорността да поемем управлението на страната. Доверена ни бе надеждата за настоящето и бъдещето на българите, за перспективите на държавата. Този дълг ние поехме съзнателно и честно - с мисълта за съдбата на България, без излишна еуфория, с трезвост и прагматизъм.
Поради това и политическата декларация на НДСВ не беше стандартна партийна програма, а платформа за пътя, по който поемаме.
Нашата цел днес не е да правим отчет. Нашата цел е задълбочено и спокойно да преценим дали няма отклонения от политиката, която сме декларирали пред българския народ, дали достатъчно последователно следваме ангажиментите си. Това е задължение на всички нас и на всеки един поотделно.
Ние отговорно следваме пътя, по който сме поели като управляващо мнозинство. Трайни положителни резултати има само там, където се провежда неуморна, непрекъсната работа, без популизъм и без демагогия.
Ние проявихме политическа смелост да осъществим необходимите непопулярни мерки още в началото на нашето управление. Това е отговорността на управлението. Но за да бъде тази отговорност разбрана и осъзната, е необходима дълбока съпричастност и целенасоченост - от всички нас. Само по този път може да се постигне консолидация на националния потенциал. За съжаление все още в обществото ни липсват необходимата обективност и повече позитивизъм, които да доведат до преодоляване на черногледството.
Нашият политически морал не ни позволява да се оправдаваме с наследени проблеми. Ние носим голяма отговорност. И тази отговорност налага ясна, критична оценка на всички страни от обществения, политическия и икономическия живот.
Хората очакват от нас както прозрачност в текущата политика, така и яснота за генезиса на проблеми като корупцията, неефективната приватизация, разграбването на националното богатство. Тази яснота трябва да постигнем с прагматизъм, с овладяни емоции, без дребнавост и политиканство. Не можем да допуснем очакването за възмездие да пречи на консолидацията на нацията и да се принизява до лично разчистване на сметки или трупане на авторитет във вреда на общонационалните интереси, както някои са очаквали. Днес ние говорим за справедливост.
За решаването на тази важна задача приоритетна роля ще изиграе и реформата в съдебната система, която е задължителна както за укрепване на вярата в правосъдието, така и за развитието на демокрацията. Резултатната борба с корупцията, подкрепена от политическа воля и ефективна съдебна система, пряко ще повлияе и в посока привличане на инвестиции, и оттам - до икономически просперитет.
Гаранция за решителната ни воля да се преборим с корупцията е както прозрачната политика на приватизация, така и законодателните ни действия в тази посока.
Приватизацията не трябва да бъде самоцел. Зад процеса на смяна на собствеността бяха скрити много лични, групови и партийни интереси.
Приватизацията в една правова страна е инструмент единствено за повишаване ефективността на икономиката и благосъстоянието. Този подход изисква прозрачност, деловитост и професионализъм.
Уважаеми г-жи и г-да,
Една година след идването на НДСВ на власт уверено можем да заявим неизмеността на набелязаните от нас приоритети. Нашата политика поражда стремеж за консенсус, за преодоляване на политическото противопоставяне. Дълг на всеки един от нас, който е поел отговорността да участва в управлението на държавата в такъв решителен момент, е да развива тази благоприятна перспектива - в името на демократичните идеали. Всеки трябва да вложи цялата си енергия и умения за укрепване на обединителните тенденции. Да не забравяме, че философията на консенсус е в основата на националното движение "Симеон Втори".
Преходът свърши! А това значи, че свърши и периодът на експериментите, на безсмислената конфронтация.
Сега е времето на модернизацията, на обединяване на възможностите, на мобилизация на националния ресурс - материален, професионален и духовен.
Ние трябва да сме двигател на този процес. Можем да отбележим, че управлението влиза във все по-ефективен ритъм на работа. Всеки, който гледа обективно и е запознат с фактите, осъзнава, че се работи екипно, с прагматизъм, делово и разумно, без излишна показност.
Безусловно трябва да съсредоточим вниманието си в конкретното решаване на проблемите - както чрез законодателната, така и чрез изпълнителната власт. Тук е мястото да подчертая ефективното взаимодействие между Министерския съвет и парламентарното мнозинство, което вече дава положителни резултати.
Очаква се с нетърпение от нас да продължим действията за ограничаване на безработицата, за повишаване на доходите и жизнения стандарт, за разширяване възможностите за реализация. Това са най-важните политически приоритети на коалицията НДСВ-ДПС.
Верният път към успеха за решаването на тези наистина съдбовни задачи преминава през модернизацията на българската икономика и общество и особено през подобряване перспективите пред младото поколение.
Основните акценти на развитие са свързани с енергетиката, съвременното селско стопанство, транспорта, туризма и високите технологии. Особено значение придобиват реализирането на национално значими проекти като АЕЦ-Белене, Дунав мост-2 и други инфраструктурни проекти.
Тук е особената роля на НДСВ - да мобилизира общественото съзнание в градивна посока, да вдъхне оптимизъм и увереност в цялостната ни политика.
И в икономическата, и в социалната сфера трябва да има проявления на същата последователност и стабилност, която е характерна за външната ни политика, където реализацията на европейската и евроатлантическа интеграция на страната ни е безусловно позитивна. В резултат от принципната ни позиция международното обществено мнение вече признава България като един от фаворитите за членство в НАТО. За една година видимо напреднахме и в преговорите с Европейския съюз. Така можем да постигнем една от основните ни цели - членство до края на 2006 г.
Резултат от балансираната ни външна политика е и възраждането на важните и полезни за страната отношения с Русия и с арабския свят.
Съвременната политика изисква обяснение и аргументация както на текущата дейност, така и на стратегията. Тук е ролята на политическите структури - да инициират и поддържат диалог в обществото, да предоставят необходимата информация, да работят с неправителствените организации. Всичко това ражда доверие и подкрепа. Необходимо е да изчезнат чувството за разнопосочност в посланията, съмненията за липса на вътрешна координация. Това значи не само по-широка дискусия на всички нива, но и по-висока лична отговорност.
Преди една година поех голямо предизвикателство. Десетилетия съм живял с проблемите на българския народ, с националните интереси и чувството за дълг към Отечеството. Хората знаят, че оставам верен на своите принципи - да не бъда променен от властта. Но тя не би могла да ми повлияе, защото от дете съм възпитан да я приемам като една огромна отговорност в служба на Родината.
Целта ни е да превърнем властта в инструмент за служба на хората! Почтеност и отговорност, прагматизъм и професионализъм - това е смисълът на морала в политиката. Вярвам, че за всеки от нас това е утвърдена ценност. Тази ценност трябва да е практика във всеки ден на нашето управление - за благото на България и за добрия живот на всички български граждани!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!