Френският "Монд" обаче въобще не пише за споменаването на Франция в обръщението, а смята, че "борбената реч" на Буш е "безкомпромисен отговор на критиките на демократите", които го "представят като президент, който се занимава твърде много с външна политика и не се интересува от всекидневните проблеми на американците".
Немският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" представя речта на Буш като "агресивна, самодоволна молба за втори мандат".
Правителственият вестник "Росийская газета" смята, че във върха на глобалната си сила САЩ се нуждаят от нова "Голяма мечта", или както е модерно да се казва днес: от Нов Голям Проект. Президентът Буш обяви целите на американската космическа стратегия - създаването на постоянна база на Луната и изпращането на хора до Марс. Дори и това да е само предизборна реторика, малко вероятно е идеята да бъде забравена след изборите през есента на 2004-та. Според вестника проектът "Марс" показва ясно американското световно лидерство и е опит да замени образа на световен хегемон с имиджа на световен лидер, като се опита да вдъхнови чрез нещо ново, което е по-високо от отделната нация.
"Интернешънъл хералд трибюн", който излиза в Париж, пише за френския законопроект, който забранява носенето на "очевидни" религиозни символи в държавните училища. Вестникът цитира министъра на образованието, който смята да бъдат забранени още кърпите за глава за мъжете, както и брадите. Цитира се и проучване, според което 70% от французите подкрепят забраните.
Австрийският "Ди пресе" обвинява както Брюксел, така и вътрешни фактори за резултатите от изследване на общественото мнение, според които евроскептицизмът в страната е висок. Вестникът пише, че "проучването показва най-общо доста безрадостна картина за бъдещето на Европа". "Ди пресе" цитира, че само 1/4 от австрийците вярват, че ЕС носи на членовете си повече предимства, отколкото проблеми. Според вестника причините за тези настроения са не само в Брюксел, но и в самите австрийци, определени като "изключителни оплаквачи, които обичат да събират отрицателни новини, докато окончателната картина вече няма нищо общо с реалността".
Белгийският "Либр Белжик" се занимава със Световния социален форум 2004 в Бомбай, на който присъстваха около 100 000 антиглобалисти, като се опасява, че движението е изгубило посоката си. "Форумът изглежда падна жертва едновременно на гигантизма си и на невъзможността да излезе с конкретни предложения, които да предвижат дебатите напред", пише вестника. Според него досегашните четири издания на форума са довели до две неща: до катапултирането на кандидата Лула до поста президент на Бразилия и до постигането на впечатляваща мобилизация срещу войната в Ирак. "Либр Белжик" обаче смята, че във всичко останало форумът "не е успял да убеди скептиците, че е нещо повече от представяне на благородни идеи и грандиозни речи".
Руският седмичник "Новая газета" анализира предстоящите президентски избори в Русия. За да се кандидатира някой, трябва или да го предложи партия, представена в Думата, или да събере 2 млн. подписа, пише вестникът. Крайният срок за втория вариант е 28 януари, което е твърде скоро и практически не е възможно да се направи, смята вестникът. Според "Новая газета" в Русия за подобна задача се използват специални търговски структури, като средно кандидатите за президент ще похарчат между 300 и 500 млн. рубли за кампаниите си. За сравнение президентът Путин получи допълнително подобна сума, за да се бори с тероризма, коментира "Новая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!