"Първанов вече в мрежата, пуска новини по GSM" - така "24 часа" информира, че уебсайтът на кандидатпрезидентската двойка Георги Първанов и Ангел Марин е активирана.
В сайта двамата претенденти се представят за първи път освен като политици и държавници, и като обикновени хора със своите занимания извън политиката, отбелязва вестникът.
На две страници "Дума" помества със съкращения речта на Първанов, с която той откри предизборната си кампания.
В специалната си рубрика "Седемте" изданието представя кандидатът за президентския пост ген. Любен Петров, чиято бюлетина е с номер 2.
"Защо е неудобен Сидеров" е заглавието на материал в седмичника "Капитал".
Лидерът на "Атака" говори по теми, които Първанов избягва да обсъжда, посочва изданието. В друг анализ се предвижда, че ако Неделчо Беронов не спечели изборите, то провалът ще се отрази фатално на десницата.
"Царят и Доган в данъчна коалиция" е заглавие от първа страница на "Труд". Дописката е по повод състоялата се среща на лидерите на БСП, НДСВ и ДПС Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, на която са били обсъдени бюджета за 2007 г. и четвъртата поправка в конституцията.
Припомня се, че жълтите настояват корпоративният данък да падне от 15 на 10%, а осигурителната тежест - с 6 процента. ДПС може да ги подкрепи, но предлага компромис - 50% от данък печалба да бъде преотстъпен при реинвестиция, пише изданието и допълва, че контраофертата на БСП е 12% корпоративен налог и намаление с 3 пункта на социалноосигурителните вноски.
"Стандарт" извежда, че в проекта за бюджет 2007 г., който е бил обсъден от политическия съвет на управляващата коалиция, се предвижда максималната пенсия да бъде увеличена от 455 на 490 лв.
Според седмичника "168 часа" бюджет 2007 е скандален, защото министрите искали да похарчат скандално много пари над допустимите лимити.
"Тримата големи обсъдиха бюджета" е водещото заглавие в "Дума" по темата. Изданието се спира по-подробно на дискусията по промените в конституцията, състояла се вчера в парламента.
Промените в основния закон трябва да отговарят на реалните проблеми в обществото, заявил премиерът Станишев.
Интервюто в "Монитор" е с Димитър Абаджиев, депутат и евронаблюдател. Той коментира, че стилът на конфронтация е свил подкрепата за ДСБ.
"Бизанти вдига кръвно, отлагат делото" - така "24 часа" информира за отлагането на делото по СПИН процеса в Либия. Делото срещу медицинските ни сестри ще продължи в последния ден на октомври, когато в джамахирията ще са свършили свещените пости на Рамазана, а в България - президентските избори, пише изданието.
Датата 31 октомври е избрана вчера от съдията Махмуд Хуейса, след като основният защитник на сестрите Осман Бизанти се оказа в болницата вместо в съдебната зала, се разказва в материала.
За посещението на президента Георги Първанов в Германия информира "Труд". В кореспонденция от Берлин се посочва, че държавният ни глава ще участва в Десетия форум на влиятелната фондация "Бертелсман", посветен на новите политически стратегии на континента.
С интерес се очаква неговото експозе по темата "Черно море - пробен тест за Европа", пише изданието и отбелязва също, че президентът ще се срещне с Ангела Меркел броени дни преди доклада на Европейската комисия за България.
"Новинар" публикува откъси от скандалната реч на унгарския премиер Ференц Дюрчани и от изказване на българския премиер Сергей Станишев пред разширено заседание на Висшия съвет на БСП, и ги сравнява.
Вестникът изтъква, че за разлика от речта на Дюрчани, която предизвикала бунтовете в Будапеща, изказването на Станишев не предизвикало нищо.
"Депутатите ни в ЕС с най-ниски заплати" извежда "Стандарт". Според цитирания евронаблюдател от ДСБ Димитър Абаджиев най-ниски заплати щели да получават родните ни депутати в Европейския парламент.
Месечното им възнаграждение щяло да е 500 лв., което е наполовина на възнаграждението, което ще получават румънските им колеги.
Пояснява се, че причината е в законодателството на Европарламента, според което депутатите там получават заплата, равна на тази в Народното събрание в родината им.
"В Европа по втория начин" е акцентът в седмичника "Капитал". Как да посрещнем другата седмица доклада на Европейската комисия за готовността на България да стане член на ЕС, пита вестникът в коментарната си колонка и отговаря: "Положително."
В него пише още, че хвалбите на правителството, че е избегнат най-лошият сценарии - отлагането на членството, трябва да се посрещнат отрицателно.
Според седмичника едва преди около два месеца правителството е започнало да върши нещо по-съществено, като е проспало цяла една решителна година. В резултат България ще се присъедини към ЕС с режим, който макар да не е фатален, слага клеймо на София като ненадеждна и корумпирана държава.
Приемат ни в ЕС без предпазни клаузи, съобщава и "168 часа". Вестникът пише, че Еврокомисията ни дава шест месеца отсрочка, за да изпълним препоръките й.
"Капитал" помества интервю с председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Петър Димитров.
Според него ставките на личните доходи вероятно ще се запазят през 2007 г. Корпоративният данък трябва да падне на 12%, а ако има ресурс - и на 10%, смята той и твърди, че това ще изкара сивата икономика на светло.
Денят на независимостта на България присъства като тема в пресата с исторически материали за важното за страната събитие. Провъзгласяването на независимостта е заснето на филм, пише "Новинар". Делата на Цар Фердинанд били увековечени от тайнствен инженер.
Пресата продължава разследването на инцидента със сградата-убиец на двете момичета в центъра на София.
"Труд" съобщава, че един от документите, с които сградата е била реституирана, е с фалшифициран подпис. Вестникът пише още, че столичният кмет Бойко Борисов ще поиска оставките на кмета и на главния архитект на район "Средец", в който се намира срутената сграда.
Новото разкритие в "24 часа" е, че магазин от 686 кв. м до срутената сграда на ул."Алабин", е незаконен. Това установила проверка, разпоредена от кмета Борисов.
Според вестника измамата е още от 1968 г., когато вместо градинка, била вдигната постройка, тогава с името "Средец", сега - магазин "Бонжур". На темата изданието отделя 6 от своите страници, както и анализът в броя си.
"Новинар" цитира думите на кмета Борисов, че виновни за срутването на сградата на ул."Алабин" са хората, които са правили ремонта, и собствениците на обекта.
"Труд" помества коментар на вътрешния министър Румен Петков, който заявява: "Обзалагам се, че полицейските разкрития за злоупотребите с пътните такси на ГКПП-Кулата ще завършат с осъдителни присъди и конфискация на незаконно придобито имущество."
Думите на министър Петков са по повод досъдебното разследване, установило, че за 3 години 20 кантарджии на южната ни граница са присвоили от държавата над 2,5 млн. евро, като не са таксували над 200 000 камиона.
"МВР с постоянно присъствие, но с ниска ефективност" е анализът в "Монитор". Според него полицията действа кампанийно, т.е. на приливи, когато има изостряне на криминалната обстановка около някое показно престъпно действие, и отливи когато ситуацията се успокои.
"Монитор" продължава темата за софийския боклук, която е подхванал от вчера с амбицията да представи цялата истина за проблема.
Под заглавието "Истината за софийския боклук" днес изданието пише, че сметището в Суходол можело да се използва още 6-7 години.
Цели 9 дни София ще се радва на златната изложба "Съкровищата на траките", информира "Труд". Безценните реликви пристигнаха вчера в Националния исторически музей, пише ежедневникът и посочва, че над 300 експоната ще красят залите на музея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!