К онференцията на ООН за борба с климатичните промени завърши ден по-късно от предвиденото със скромен фонд за подпомагане на развиващите се държави при справянето с последиците от глобалното затопляне, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Постигнато беше съгласие за "Фонд за адаптация", който да подпомогне бедните държави да се справят с бедствия, причинени от глобалното затопляне. Фондът ще използва съществуващи кредити за около 80 млн. долара и може да достигне до 300 млн. долара годишно до 2012 г.
Но според прогнозите на ООН бедните държави ще се нуждаят от милиарди долари годишно до 2030 г. за борба с промените в климата.
Развиващите се държави обвиниха богатите, че не правят достатъчно, за да им помогнат в борбата с промените в климата.
Мнозина делегати изразиха надежда, че новоизбраният президент на
САЩ Барак Обама ще предприеме по-агресивна климатична политика.
"Това е един от най-тъжните моменти, на които съм бил свидетел през всичките тези години", заяви индийският представител на конференцията, като допълни, че от 12 години участва в подобни срещи. Съществуващите средства за фонда са твърде малко, заяви германският министър на околната среда Зигмар Габриел.
Полша изразходва 24 млн. евро (31,84 млн. долара) само за домакинството на конференцията, започнала на 1 декември.
Конференцията на ООН отложи за догодина решенията във връзка с търговията с емисии на парникови газове. Делегатите единствено призоваха ръководена от ООН комисия за преглед на схемата за търговия с емисии, предвидена от Протокола от Киото, да ускори работата си.
Преговорящите в Познан се споразумяха до юни 2009 г. да изготвят проект за нов договор за борба с климатичните промени, който да се финализира в края на 2009 г. в Копенхаген.
Те се споразумяха да организират срещи в Бон между 29 март и 8 април и в периода 1-12 юни, както и още една през август-септември. Новият договор
за борба с климатичните промени ще бъде обсъждан на конференцията в Копенхаген през периода 7-18 декември 2009 г.
Изтеглянето на срещата в датската столица с една седмица напред беше направено заради мюсюлманския празник Аид ал Адха (Курбан Байрам).
Списъкът с основни предложения за новия договор за климата бе увеличен от 84 страници до над 100 и трябва да бъде съкратен през идните месеци.
Преговорите в Познан не постигнаха голям напредък по предложенията за включване на тропическите гори в нов договор.
Документ споменава "необходимостта да се насърчи цялостното и ефективно участие на местните народи и общности". Точно представителите на тези местни народи обаче обявиха, че документът не казва нищо за техни права върху земята.
Конференцията в Познан повтори декларация от 2007 г., че богатите държави трябва да намалят емисиите средно с между 25 и 40 процента под нивата от 1990 г. до 2020 г., за да избегнат най-тежките последици от глобалното затопляне според сценариите на ООН.
Почти никоя страна не предвижда такива сериозни ограничения, отбелязва Ройтерс.
Секретариатът на ООН за климатични промени обяви, че преговорите в Познан са изпълнили основните си цели с постигането на план за действие към конференцията в Копенхаген.
Няколко часа по-рано 27-те страни от ЕС постигнаха споразумение за своя план за борба с климатичните промени, който предвижда Съюзът да намали емисиите на въглероден диоксид с 20 % спрямо нивата им от 1990 г.
Брюксел призова останалата част на света да се присъедини към бъдещото
споразумение от Копенхаген.