Ж урналистката от Би Би Си Шахида Тулаганова успяла да се сдобие с цели 20 международни паспорта на страни от ЕС и по този начин да влезе два пъти във Великобритания. У нас обаче заради професионалната авантюра
Тя за малко не заплатила с живота си
Тулаганова започва да търси фалшиви паспорти на страни от ЕС първо в Лондон, където, както е известно, дилърите често пускат обяви в руски вестници.
След това тя пътува в страни от Източна Европа, където се запознава с хора от водещите престъпни банди, занимаващи се с този вид "бизнес".
В Полша разследващата британска журналистка купила откраднати литовски и полски паспорти и получила съвет как най-лесно да влезе във Великобритания. Шахида обяснява, че в Полша било много лесно да се снабди с фалшиви документи за самоличност, докато
В други страни това се оказало по-трудно
"В Унгария беше малко по-трудно, но се натъкнах на някакви араби, които като чуха, че съм мюсюлманка, пожелаха да ми помогнат. Трябваха ми три седмици да се сдобия със словашки паспорт в Унгария.
В Гърция беше доста трудно, защото трябваше да се преструвам, че съм иранка, но пък получих германски паспорт само за три дни", разказва Шахида.
С повече или по-малко трудности тя успяла да си набави паспорти от 20 от всички 25 страни на ЕС. Липсвали й само лични документи от Люксембург, Малта, Кипър, Ирландия и Унгария и затова тя се отправила към
България, смятана за "Меката" на фалшификаторите
Там обаче тя преживяла най-неприятния момент в цялата си авантюра. "Запознах се с албанец, който ми каза, че е бежанец от Черна гора, откъдето трябвало да бяга заради проблеми с наркотици.
Той обеща да ми набави всичките пет паспорта на цена от 3000 евро. Договорихме се и за датата, но тогава албанецът започна да увърта.
Минаха три-четири седмици и накрая си уговорихме среща около полунощ в забутан квартал на София. Даде ми добре опаковано пакетче с предупреждението да не го отварям, защото не било много безопасно. Аз все пак направих това и вътре вместо паспорти имаше някакви свещички.
Когато се разбунтувах, той извади нож и ме предупреди,
че е "по-добре да не го нервирам, защото ръката му лесно ще се плъзне". Дадох му парите и избягах презглава, спасявайки живота си", описва премеждията си Шахида.
Журналистката се тюхка, че в България "просто не е имала добри контакти, защото я уверявали, че това е страната, която по отношение на фалшивите паспорти е "най-слабото звено", тъй като неистински документи можели да се получат директно от Министерството на вътрешните работи".
Фалшифициран или откраднат паспорт в България може да се купи за малко повече от 200 долара (по-малко от 150 евро), с което новият му собственик получава правото да живее и да работи във Великобритания с достъп до социалните и здравните фондове, заключава британката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!