Премиерите на новоприетите страни членки бяха приети и от US президента Джордж Буш, а след това на тържествена церемония пред Белия дом той официално ги приветства в редовете на организацията на Северноатлантическия договор, съобщи БНР.
В речта си Буш посочи приноса на всяка една от седемте нови членки на алианса още преди пълноправното членство, като специално открои участието на България в борбата с тероризма.
"Те бяха съюзници в действията си, преди да станат съюзници по договор. (...) България осигури снабдяване с гориво в ранните дни на операция "Трайна свобода" и изпрати повече от 400 войници в Ирак", каза Буш. Той подчерта също, че НАТО ще остане единна в борбата срещу основния враг - международния тероризъм.
"Днес нашият съюз е изправен пред нов враг, който вся смърт сред невинни хора от Ню Йорк до Мадрид. Те презират нашата свобода. Те се страхуват от нашето единство. Ние ще се изправим пред смъртната опасност на тероризма и ще надделеем заедно", заяви Буш в приветствената си реч.
Седемте нови членки отбелязаха, че официалното присъединяване е исторически момент и изказаха специалните си благодарности на САЩ.
По-рано, на церемонията по връчването на ратификационните документи в американското министерство на финансите, държавният секретар Пауъл приветства с добре дошли правителствените ръководители на новите страни членки в "най-големия и най-успешен съюз в историята".
Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер от своя страна посочи, че между алианса и Русия все още има разногласия, които трябва да бъдат уредени, но разширяването на съюза няма да създаде нови напрежения с Москва.
Българският министър-председател Сакскобургготски също подчерта, че разширяването на алианса не е насочено срещу Русия.
Вярвам, че всички ние ще сме заедно и ще работим много усърдно, за да убедим света, а може би и терористите, че има други начини да бъдат отстранени несправедливостите и проблемите, които произтичат от тях, заяви премиерът, след като връчи ратификационния документ за присъединяването ни.
Всички трябва да се гордеем с днешния ден, изтъкна той и добави, че това, което ще ни донесе НАТО, е стабилност и изпитани ценности.
Разширяването на алианса в никакъв случай не е насочено срещу Русия, защото стратегическите приоритети днес са съвършено различни, увери още Сакскобургготски.
У нас на официална церемония тази сутрин пред сградата на Обединените стратегически щабове на Българската армия в София бяха издигнати знамената на България и НАТО.
От вчера българската армия изпълнява своите съюзнически задължения чрез системата за противовъздушна отбрана, съобщи началникът на Генералния щаб ген. Никола Колев. Той е подписал документ, с който прехвърля на върховния главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа ген. Джеймс Джоунс правомощия по управление и поставяне на задачи на определен състав от силите за противовъздушна отбрана.
По-късно на общоармейско съвещание, което започна в сградата на Обединените стратегически щабове, ген. Колев каза, че вариантът, предложен от Генералния щаб във връзка със Стратегическия преглед на отбраната, предвижда численост на армията с общ състав 48 000 души - военнослужещи и граждански лица. Ръководството на Министерството на отбраната е определило вариант на визия с численост 39 000 души, добавя БНР.
Това е петото разширяване на организацията на Северноатлантическия договор, която е основана на 4 април 1949 г. като военен съюз на 10 европейски страни, САЩ и Канада. През 1952 г. към алианса се присъединиха Турция и Гърция, през 1955 г. член на НАТО стана тогавашната Западна Германия, а от 1982 г. - Испания. През 1999 г. към НАТО се присъединиха Полша, Чехия и Унгария.
На 2 април пред централата на НАТО в Брюксел ще се състои официалната церемония по издигането на националните флагове на седемте нови членки. В нея ще участва българският външен министър Соломон Паси и колегите му от другите 25 страни членки на алианса. У нас този ден е обявен за официален празник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!