Асоциацията е разработила национална програма за отказване от цигарите, която ще започне да работи с лекари пушачи, информира БНР.
Решението програмата да започне с медицински специалисти е, от една страна, защото 62% от тях са пушачи, а от друга, защото именно лекарите и медицинските сестри, санитарите и лаборантите са хората, които трябва да бъдат пример за останалите.
Следващата група, с която ще се работи, ще е от учители и ученици, както и с майки.
До края на годината ще се подготвят обучители. Те ще провеждат разговор с желаещите да откажат цигарите, в който ще се оценява степента им на зависимост. След това кандидат-непушачите ще бъдат разпределяни в индивидуални или групови програми.
От асоциацията разчитат 30% от пушачите да се откажат от вредния навик.
От началото на годината по примера на някои европейски страни и у нас влезе в сила закон, забраняващ тютюнопушенето в закритите обществени места, включително в обществения транспорт и закритите работни помещения.
1800 инспектори от ХЕИ са проверили от началото на годината 14 000 обекта, от които на 8300 са направени предписания и на 66 са съставени актове, информира БНР.
Особено е тревожно тютюнопушенето сред подрастващите, като долната възрастова граница вече е 13 години.
При 16-годишните пушат 42% от момичетата и 31% от момчетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!