Р азмирните членове на паравоенните части на Бангладеш предадоха оръжията си в щаба си столицата Дака, предаде Ройтерс.
"Всички бунтовници се предадоха с оръжията си и процесът е завършен", съобщи Абул Калам Азад, говорител на министър-председателя Шейх Хасина Вазед.
По-рано през деня танкове заеха позиции близо до казармата на разбунтувалите се на 25 февруари граничари в Дака, съобщиха местни медии и очевидци.
Разполагането на тежките машини стана броени часове след като Шейх Хасина Вазед предупреди метежниците да сложат оръжия и обеща да ги амнистира, предаде АП.
Бунтът, започнал в Дака заради ниското заплащане и лошите условия в гранични войски, само за ден се разпространи и извън столицата, въпреки постигнатото споразумение между властите и неговите организатори.
Националната полиция съобщи, че бунтът на войниците от граничните войски обхваща и други части на страната. Първоначалните информации бяха, че бунтовниците са започнали да се разоръжават, но няколко часа по-късно властите съобщиха за нови престрелки в гарнизони на граничните войски в няколко града.
АФП цитира високопоставени полицейски служители от шест гранични окръга, според които граничарите от техните райони са се присъединили към бунта.
Няколко телевизии потвърдиха, че метежът е обхванал 12 гранични окръга.
Бунтовници в южния град Текнаф открили огън срещу щаба на граничния гарнизон, съобщава местната полиция.
Насилие е избухнало и в Читагонг, Силхет и Райшахи, разказват очевидци.
В столицата Дака отново избухна интензивна стрелба в щаб-квартирата на паравоенната гранична охрана.
До момента няма информация за жертви, но близо 50 души са загинали при безредиците в Дака на 25 февруари.
Военните метежи не са новост за Бангладеш след обявяването на независимостта от Пакистан през 1971 г.
Едва през декември 2008 г., с поемането на властта от новото правителство на Шейх Хасина Вазед, в страната беше установен демократичен режим, след две години временно управление, поддържано от армията.
Военните имат силни позиции и неведнъж са се намесвали в политическото управление на страната, в която 40% от от населението живее под границата на бедността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!