Новината бе изнесена за пръв път в петък от електронното издание на седмичника - "Шпигел онлайн". Под заглавие "Агентка къртица хваща на примката си служител от Федералната служба за разузнаване" изданието съобщи за арестуването на 64-годишен специалист по Балканите.
Малко по-късно Първи канал на германската телевизия А Ер Де оповести, че служителят на ФСР е бил заподозрян, когато са го засекли да изнася документи от службата и да ги отнася вкъщи. Той бил поставен веднага под външно наблюдение от страна на контраразузнаването, което е зафиксирало предаването на секретни документи на жена агент на чуждо разузнаване. След арестуването на германския служител, документите са били иззети от агентката.
Според "Шпигел" от специалните служби са потвърдили, че става дума за служителка в българското генерално консулство в Мюнхен. Използван е дори цитат на осведомен източник, че без съмнение агентката е от "обора на българите".
А Ер Де пък добави, че дамата е имала професионални контакти с германската служба, тъй като е била регистрирана в Германия официално като представителка на българското разузнаване. В международната практика е прието представители на приятелски специални служби да бъдат акредитирани като т.нар. "резиденти за връзка", обясняват медиите. Предадените на българската агентка от служителя Йохан Ш. материали обаче са били далеч извън официалния обмен на двете служби.
"Шпигел" съобщи, че изтичането на секретни документи е започнало още през 1999 г.
Макар че вестник "Хамбургер Абендблат" побърза да озаглави историята "Шпионска афера по любов", другите издания са единодушни, че все още не се знае дали между двамата участници е имало интимни отношения или са замесени пари. Арестуваният Йохен Ш. имал тежки лични и здравословни проблеми. Напоследък неговата работоспособност спаднала значително, но той не можел да бъде уволнен, тъй като се намирал пред пенсия.
Според журналиста Андреас Фьорстер от "Берлинер цайтунг", преди да премине в централата в Германия, служителят на федералната служба е работил няколко години в Югоизточна Европа като резидент на германското разузнаване. В тази своя функция той имал задачата да поддържа интензивни контакти с местните тайни служби. Журналистът смята, че разобличаването на предполагаемия шпионин може да се превърне в най-тежкия случай на шпионаж във Германия от над десетилетие насам.
"Шпигел" от своя страна пише, че официалните германски среди са възмутени, а правителството възприема случая на шпионаж (независимо от качеството на придобитите материали) като "безсрамен акт".
Повечето медии наричат аферата много неприятна, тъй като е било предвидено България да стане член на ЕС през 2007 г. В случай че вината на арестувания германски служител се докаже, го очакват от 5 до 10 години затвор.
Германските медии са единодушни още, че по молба на Германия българското правителство е отзовало агентката и тя вече е напуснала федералната република.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!