24 ЧАСА води с резултатите от собствен експеримент, а уводното заглавие е: "Убива ли домашната ракия?"
Изданието решило да направи своя проверка и репортерски екип дал проби от ракия, варена в селски казани, за тестове в лабораторията на Националния институт за изследване на виното и спиртните напитки.
Огнената вода се оказала с метанол в рамките на нормата, но иначе с много ниско качество.
Експерти, цитирани от вестника, напомнят, че няма да умрете от 50-100 грама, но ще увредите зрението си с подобни питиета.
Съботните издания информират и за появилите се в петия ден от учителската стачка разногласия между синдикатите по въпроса дали да се приеме предложението на правителството за споразумение.
"Стачката извоюва 21,75 лева на учител. На финала синдикатите съвсем се изпокараха, обещаха нови протести наесен", обявява във водещото си заглавие СЕГА и продължава:
"На 26-ия ден от стачката учителските синдикати приеха офертата на правителството, но заплашиха, че ще продължат протестите наесен. Аргументацията за решението е неясна, а КНСБ и "Подкрепа" се изпокараха на финала."
Въпреки неяснотата около протестите МОНИТОР съобщава, че учителите спират стачката. Анализът в СТАНДАРТ пък е озаглавен "Учителите победиха, съкращения ще има".
"Учителската стачка успя. Засега. Победата не е само в увеличението на заплатите, на което учителите принудиха управляващите. Голямата победа може да се окажат реформите, които най-после ще трябва да бъдат извършени в българското образование", отбелязва вестникът.
НОВИНАР също посочва "синдикалния разнобой", като информира, че трите учителски профсъюза - синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", Синдикатът на българските учители към КНСБ и Независимият синдикат на учителите - не могат да се обединят около общ текст на споразумението с правителството, с което трябва да бъде прекратена стачката на преподавателите.
"Стачката свърши, децата пак тръгват на училище", пише ТРУД, като обяснява, че от СБУ заявили, че ще подпишат споразумението за 4-процентно увеличение от 1 януари, 6-процентно от 1 юли и трето повишение от 1 октомври.
От "Подкрепа" също обявили, че спират ефективната стачка, но под условие. До късния следобед никой в просветното министерство не знаел кога ще се подпише стачното споразумение, уточнява вестникът.
В коментар проф. Драгомир Драганов посочва, че: "Пари има само за бюрократите, учителите имат още да се учат на стачки".
Стачката се коментира и в 24 ЧАСА. "1500 излишни учители" е заглавието на анализа, в който авторът Борислав Зюмбюлев пише, че "това е болезнената истина за странната учителска стачка".
Рокадите в ръководствата на шест болници са друга тема за вестниците. Според СЕГА смените са половинчати, директорът на "Пирогов" Спас Спасков запазва поста си, а за шеф на Александровска болница се спряга БСП функционер.
Според МОНИТОР "чистката" е в осем, а не в шест болници. Вестникът обаче извежда на първа страница друга новина, свързана с министъра на здравеопазването:
"Здравният министър Радослав Гайдарски, който масово уволнява директори на болници заради дълговете на клиниките им, е осъден за неплатен борч към община Видин. Кметството вече втора година чака професора и съдружника му Илия Йорданов да платят дълга си от 39 600 лева, който с натрупаните лихви е станал 61 476 лева."
СТАНДАРТ посочва, че: "С вчерашната си заповед Гайдарски изпълни заканата си, че до Коледа ще направи смени във всички болници с големи дългове и нарушения."
"Царят си поръчал закон за имотите", разкрива ТРУД, като цитира депутата Николай Свинаров. Според него законът всъщност щял да даде рамка на решението на Конституционния съд от 1998 г., въз основа на което Симеон Сакскобургготски си върна имотите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!