Ако за "Гардиън" главното е, че арабският свят се е отнесъл с презрение към телевизионното "извинение" на Буш, "Дейли телеграф" е предпочел да изведе думите на американския президент, че при демокрацията се допускат грешки, но "ние ще открием истината".
"Таймс" и "Индипендънт", от друга страна, поставят ударението върху самите жертви. "Жертва на мъчения" - под това заглавие "Индипендънт" разказва за Хейдар Сабар, един от затворниците с качулки на снимките, от които тръгна скандалът.
"Американците ни говореха за свобода и демокрация и след това постъпиха по този начин с нас... Беше унизително. Ние мислехме, че ще оцелеем", казва Сабар пред "Индипендънт".
Разкритията за мъчения в затвора "Абу Граиб" в Багдад са най-големият скандал в американската армия след клането в Май Лай по време на Виетнамската война, пише още вестникът.
Кореспондентът на "Таймс" е посетил затвора, след като американските военни допуснаха журналисти в него. "Абу Граиб" е бил известен като място за мъчения и екзекуции на политическите опоненти на Саддам Хюсеин, а сега отново е придобил мрачна слава като място, където американската военна полиция е подлагала иракски затворници на систематични и садистични унижения, разказва изданието.
"Дейли телеграф" посочва, че скандалът е извадил на показ дълбоките разногласия в администрацията на президента Буш. Държавният секретар Колин Пауъл публично е защитил министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд, но шефът на канцеларията на Пауъл е дал интервюта за американската преса, където атакува остро ястребите в Пентагона, чиято идеология е в основата на политиката към Ирак за сметка на по-предпазливия подход на Държавния департамент.
Според "Дейли телеграф" във Вашингтон вече се говори открито, че Пауъл няма да служи в следваща администрация на републиканците, ако Буш спечели втори мандат. По думите на шефа на неговата канцелария Колин Пауъл е уморен от битките с ястребите в Пентагона.
В редакционна статия "Гардиън" пише, че едно след друго разкритията за американските военни затвори в Ирак очертават картина не само на изолирани случаи на малтретиране от страна на няколко "лоши момчета", както гласи официалното извинение, дадено от Доналд Ръмсфелд. Вместо това прозира много по-обхватна система на мъчения, която според вестника умишлено е била приложена в Ирак при пълно пренебрежение към декларираните ценности на коалицията.
Според "Гардиън" отговорността е на командващия американските затвори и над него по цялата йерархия на властта до самия президент Буш, който е позволил в Ирак да бъде приложена системата от базата в Гуантанамо, която вестникът определя като "американски концентрационен лагер".
"Индипендънт" също посочва, че въпреки интервютата на US президента по две арабски телевизии и потока от извинения от страна на американски представители, остава съмнението, че малтретирането на затворници не е ставало само в "Абу Граиб", но и в други военни затвори, включително в Гуантанамо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!