П рез седмиците след атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ вицепрезидентът Ричард Чейни е настоявал, че Агенцията за национална сигурност (NSA.gov) трябва да засича телефонни разговори и имейли вътре в страната без разрешение на съда, пише в неделното си издание вестник "Ню Йорк таймс".
Чейни твърдял, че следенето на телефонните контакти и електронните писма на съгражданите му е било оправдано за целите на войната срещу тероризма.
"Ню Йорк таймс" се позовава на двама високопоставени служители от разузнаването, пожелали анонимност.
Според вестника юристите от агенцията се противопоставили на тази мярка и настояли следенето на телефони и имейли без съдебна санкция да се ограничи само по направлението до чужбина и обратно, което становище и надделяло.
В седмичното си радиообръщение в събота US президентът заяви, че записването на телефонните разговори на десетки милиони американци се прави с цел проследяване на терористичната мрежа "Ал Кайда".
Разкритията на всекидневника "Ю Ес Ей тудей" в четвъртък, че Агенцията за национална сигурност събира тайно записи на телефонни разговори заради борбата с тероризма скандализира много американци и повдигна въпроса за баланса със защитата на гражданските права, припомня "Франс прес".
Важно е американците да знаят, че нашата дейност е насочена точно срещу "Ал Кайда" и нейните поделения, заяви Джордж Буш.
Президентът подчерта, че разрешените от него разузнавателни операции са "законни" и че членовете на Конгреса - както републиканци, така и демократи - са били информирани за тях.
"Личният живот на всички американци е защитен във всичко, което правим. Правителството не подслушва вътрешни линии без съгласието на съда", увери държавният глава на САЩ.
Междувременно американски майки се събраха снощи пред Белия дом, за да призоват в навечерието на празника на майките в САЩ, за прекратяване на войната в Ирак и да се противопоставят на евентуално нападение срещу Иран.
Участничките в протеста, който е по призив на движението "Жени за мир" се събраха пред Белия дом в събота следобед с намерението да останат там цяло денонощие.
Сред тях са Синди Шийхан - един от символите на антивоенното движение в САЩ, загубила в Ирак 24-годишния си син, и известната актриса Сюзън Сарандън, носителка на "Оскар" за главната женска роля в "Осъденият на смърт идва".
Движението "Code Pink" планира да публикува в най-големите иракски вестници - сунитски, шиитски и кюрдски - цяла страница, на която да призове "американците и иракчаните да работят заедно за прекратяване на кръвопролитията и за изтегляне на американските войски в САЩ".
В проекта за текст се цитират и данни от допитванията до общественото мнение, според които че повечето американци и иракчани искат US войските да си заминат от Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!