297 са осъдените за корупция у нас през последните шест месеца, съобщи министърът на вътрешните работи Румен Петков, след като кабинетът одобри доклада за напредъка на страната ни, който ще бъде представен на Европейската комисия (ЕК).
От 1706 досъдебни производства за корупция - както по висшите етажи на властта, така и на всички нива на държавното управление, 599 са завършили с внесени в прокуратурата обвинителни акта.
20 са сигналите за корупция сред служителите на реда. Четирима полицаи са уволнени, за петива е направено предложение за уволнение. За останалите сигнали не са намерени доказателства.
Проверява се имотното състояние на 62-ма митничари. 82-а са сигналите за корупция по границата, където са направени 988 проверки за отчетния период.
15 са досъдебните производства срещу служители на ГКПП-тата: пет на ГКПП Кулата, по три на ГКПП Видин, Русе и Капитан Андреево и едно в Златоград.
За изминалите шест месеца са задържани 2400 кг наркотични вещества.
Запорирано е имущество заради съмнения за пране на пари и престъпна дейност за 26,5 млн.лв., издадени са пет присъди за пране на пари, а в прокуратурата са внесени 37 обвинителни акта.
72 са досъдебните производства за извършени тежки престъпления.
Според вътрешния министър устойчива остава тенденцията за намаляване на престъпленията срещу личността. За 2005 г. те са били 177, за 2006 г - 172.
За последната половин година са разкрити 57,7% от криминалните престъпления и 89% от извършителите на убийства.
Неутрализирани са три престъпни групи за трафик на жени.
Продължава разследването на лица, свързани с престъпленията за източване на пари от програма САПАРД.
Според доклада на правителството до ЕК и по шестте критерия е свършена немалко работа и работата продължава.
Министър Петков отбеляза, че очаква релистична оценка от страна Еврокомисията на постигнатото от България за последните шест месеца. Документът ще бъде изпратен на ЕК утре.
Глуповат, нагъл удар в празно пространство -
така Румен Петков окачестви намерението на депутата от Демократи за силна България (ДСБ) Атанас Атанасов да сезира главния прокурор Борис Велчев за извършено престъпление от вътрешния министър.
Поводът за ДСБ е писмо от 15 февруари на Петков до вътрешната комисия в Народното събрание, в което той съобщава, че за кандидатите за членове на комисията по досиетата няма данни да са били щатни или нещатни сътрудници на Държавна сигурност.
Вътрешният министър обяви, че е поканил членовете на комисията да се запознаят с кадровите дела на Христо Марински и Бойко Ганчевски. Според министъра в тези дела "няма и следа двамата да са били ангажирани в структурите на Държавна сигурност в качеството, изисквано в закона".
Разбира се, решението кой да бъде или не кандидат за Комисията по досиетата е политическо, подчерта Петков и отбеляза, че Атанасов и части от ДСБ правят опити от 1995 г. да докажат, че той извършва престъпление.
Всички тези опити са завършили неуспешно и вече влизаме в комичната страна на въпроса, каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!