С АЩ дадоха знак, че не отхвърлят възможността да включат България в изгражданата от Пентагона система за противоракетна отбраната (ПРО).
"Намерението на САЩ е да предостави такава защита за всичките си приятели и съюзници, доколкото позволяват възможностите" - така командващият Военноморските сили на САЩ в Европа и на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Хари Улрих Трети отговори в четвъртък на въпрос на "Дневник" дали плановете на Вашингтон за бъдещия ракетен щит предвиждат и включване и България в системата.
Той уточни, че това е политически въпрос и на него трябва отговори посланикът на САЩ. Джон Байърли, който придружаваше гостуващия в София адмирал обаче запази мълчание.
В последните три години за възможността американската армия да разположи и в България елементи от ракетния щит се говори само неофициално. Българските власти избягват да коментират въпроса.
Според източници от военното министерство обаче разговори са водени още през октомври 2003 г. Това станало по време на посещение на бившия министър на отбраната Николай Свинаров във Вашингтон.
Като възможност за българския принос към щита се е обсъждало включването на системата "Екран" за наблюдение на Черно море. Тя ще се строи със средства от американската програма за чуждестранно военно финансиране. "Екран" ще представлява система от радари, която ще наблюдава голяма част от трафика по морето.
Според военни експерти информацията от радарите може лесно да бъде използвана от ракетния щит.
Изказването на адмирал Хари Улрих Трети съвпадат с поредния кръг от разговори между Вашингтон и Москва за ракетния щит. През последните седмици Русия остро реагира на американските планове за ПРО.
Президентът Владимир Путин обяви в началото на месеца, че страната му няма да остави без последици разполагането на противоракетния щит в източноевропейските страни - членки на НАТО. Реакцията му беше предизвикана от информациите, че Вашингтон е предложил на Чехия и Полша да започнат разговори за разполагане на елементи от системата на тяхна територия.
Според в. "Вашингтон таймс" разговори за участие в щита са водени и с Румъния.
В четвъртък в Кремъл се състояха разговори за ПРО между съветника на американския президент по въпросите на националната сигурност Стивън Хадли и секретаря на Съвета за сигурност на Русия Игор Иванов. Ден по-рано Хадли посети и централата на НАТО в Брюксел, където беше обсъдено участието на алианса в изграждането на ракетния щит.
Пактът също има планове за изграждане на система за ракетна отбраната, която трябва да е готова през 2012 г.
В проектобюджета на САЩ за отбрана за следващата финансова година се предвиждат още 310 млн. долара за изграждането на противоракетна база в Европа, а общите разходи за ПРО възлизат на 8.9 млрд. долара.
Щитът в момента включва бази в САЩ и радари в Гренландия и Великобритания. Негови елементи са радари, ракети прехващачи с наземно базиране и комуникационни спътници.
Идеята за противоракетен щит възникна през 80-те на миналия век под името "Звездни войни". По него обаче не се работи активно до 1998 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!