Според проекта кметовете са длъжни да организират управлението на отпадъците. Това означава задължително разделно събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата за обезвреждане. Проектът предвижда изграждане и поддържане на депа за битови и за строителни отпадъци, почистване на улиците, площадките, парковете и други общински терени за общо ползване.
Кметовете вече ще са длъжни да организират сметосъбирането за всички притежатели на битови отпадъци, тъй като досега в България имаше малки села, в които всеки сам решаваше въпроса къде и как да хвърли сметта си.
Лицензите и разрешителните за фирмите, които ще събират и обезвреждат отпадъците, вече няма да са грижа на общините, а на Министерството на околната среда и водите.
Въвежда се и нов регламент за събирането на отпадъците от черни и цветни метали, за които ще се произнася Министерсвото на икономиката. Целта е да се пресече сегашната продажба и кражба на метали като вторични отпадъци. Забранява се и вносът и складирането на чужди отпадъци на наша територия, освен ако от тях не се извличат суровини или не се правят крайни продукти.
В дискусията стана ясно, че всички параламентарни групи подкрепят закона, но имаше и отделни изказвания, според които той е създаден, за да обслужва бизнесинтереси на фирми, които ще спечелят много от задължителното разделно събиране на сметта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!