В . "Труд цитира министри: "Никой не е искал оставките ни". Нарочените за освобождаване твърдят: "Царят не е говорил с нас, не ни е искал оставките и не е наша работа да коментираме кои министри да се сменят".
Според "Труд" Бойко Борисов казал, че Сакскобугготски трябва да напусне управляващата коалиция. Столичният кмет и лидер на ГЕРБ обявил, че няма намерение да прави своя група в настоящото Народно събрание. Заявил, че случващото се в НДСВ "абсолютно потвърждава, че тройната коалиция е създадена единствено на базата на корупционни практики".
Борисов е категоричен, че смените в парламента трябва да станат само чрез предсрочни избори през февруари или март.
"Предсрочен вот? Забравете засега!", е заглавието на коментар по същата тема в "Труд". Посочва се, че в БСП дори не си помислят за такъв вариант. Критиките са критики, но всички сили са хвърлени за довършване на мандата, убедени са в левицата. В двата жълти лагера също никой няма интерес от предсрочен вот. За хората на царя единствената цел е да останат на власт.
"Много рано погребват НДСВ", е мнението на социолога Андрей Райчев в интервю за "Труд". Той смята, че НДСВ като центристка партия има ляво и дясно крило, които боледуват.
"НДСВ на кръстопът", коментира за "24 часа" проф. Петър-Емил Митев. По думите му истинската дилема не се съдържа във въпроса да се излезе от или да се остане в тройната коалиция. Кръстопътят на НДСВ има две ясни посоки. Единият път е крачка вдясно - към опит за проект СДС-2, като фактор на десни обединения, който изключва коалиция с левицата. Това би било смяна на идентичността, а не просто тактически "ход".
Другият път е крачка напред - като реализация на проекта НДСВ като либерална центристка партия. Първият път крие рискове да се затъне в противоречията на десницата, да се попадне в сянката на изгряващата звезда на ГЕРБ, като се загуби тъкмо онова качество на диалогичност и по-висока коалиционност, което отличава партията днес. Вторият път надгражда вече установени позиции в политичесия живот.
"Симеон не стана ментор на нацията", е озаглавено интервю в "Монитор" със социолога доц. Татяна Буруджиева. Тя подчертава, че проблемът на НДСВ е в загубата на реални властови позиции на много хора. През 2001 г. те отидоха в НДСВ, за да вземат властта. В сегашната коалиция много от тях нямат власт.
"Царската буря и бъдещето на тройната коалиция" е заглавието на коментар в "Дневник". Според автора голямата въпросителна е дали царят цели да възроди партията си, или да я прелее към печеливша конфигурация.
Разцеплението на НДСВ ще рефлектира върху тройната коалиция, но може да я събори само ако Станишев поиска. Изключен е вариантът Симеон Сакскобургготски да предприеме стъпки за разваляне на коалицията, защото вече не му е изгодно да споделя властта, тъй като НДСВ губи обществена подкрепа от участието си в нея.
Да не забравяме, че Сергей Станишев е изборът на царя за премиер, припомнят посветени в преговорите през горещото лято на 2005 г. за условието на НДСВ изобщо за влизане в тройната коалиция.
"Баницата се свърши и НДСВ се разцепи", лаконичен е лидерът на СДС Пламен Юруков. В интервю за "Стандарт" той представя виждането си за сътрудничество между СДС и ГЕРБ.
"Сътрудничеството го виждам на базата на определени политики. А това означава по някакъв обществен проблем да се изрази обща позиция и да се предприемат някакви действия. Има такива възможности, за съжаление обаче няма контакти и преговори."
За "мръсната битка в МВР" пише "Сега". Скандалът с оставката на главния секретар Илия Илиев е поредното доказателство, че е крайно време вътрешното ведомство да бъде поставено под строг граждански контрол.
В цялата история интересно е изказването на премиера Станишев. Той хем потвърди, че Илиев е допуснал грешка, като е подписал спорен документ и трябва да поеме отговорност, хем намекна, че ще бъде запазен за сектора за сигурност в държавата.
Това само подхрани подозренията, че Илиев в един момент се е обърнал срещу доскорошния си покровител Румен Петков и сега търси нов, по-висшестоящ "чадър". Плащайки съответната цена, разбира се. Историята обаче показва, че мръсните битки във и около МВР винаги се връщат като бумеранг срещу самите политици.
От януари държавата дава "55 млн. лв. за жертви на плоския данък", акцентира "24 часа". Близо 55 млн. лв. са предвидени за компенсация на ощетените от въвеждането на плоския данък от догодина, съобщил пред вестника зам.-министър.
Увеличение на заплатите от януари ще има за всички на трудов договор в бюджетната сфера, които получават до 430 лв. Планира се също и скок за работещите по служебно правоотношение с възнаграждение до 375 лв. Компенсациите на заетите в частните фирми ще се договарят между синдикати и работодатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!