От "Microsoft" твърдяха, че конзолата е реконструирана с цел съкращаване на производствените разходи, а между другото е бил променен и начинът на защита. Новите устройства, които се появиха в търговската мрежа преди около три седмици, направиха неприложими т. нар. мод чипове, без които пиратските игри и други програми не работеха на XBox.
Според хакерите обаче, някои от мод чиповете може да се препрограмират и така да се възстанови контрола над конзолата. Другият начин е да се препрограмира флаш паметта на устройството така, че конзолата да изпълнява чуждите програми без промени в хардуера на приставката.
Компютърните спецове използвали уязвимост в системата за безопасност, използвана в новата версия на конзолата, която вече получи неофициалното название XBox v1.1. В конзолата има чип за флаш памет, съдържащ криптирано ядро, на което се пази BIOS-а (basic input-output system) на XBox - инструкции по изпълнение на основните системни функции. Ядрото се стартира от непроменяемия ROM-чип, наречен MCPX, направен от Nvidia - компанията, изработила и графичния процесор на конзолата. След анализ на съдържанието на MCPX и разшифроването на ядрото, хакерите открили, че в новата конзола е използван метод на шифриране, гарантиращ валидността на съдържаното във флаш паметта, преди да го изпълни.
Криптирането на флаш паметта е по алгоритъм под името TEA, който обаче е уязвим. "Във всяка група от 64 бита, промените не се откриват, ако едновременно се променят 32-ия и 64-ия бит", обясни британецът, участвал в проекта, Анди Грийн. Именно този недостатък е бил използван, за да се получи контрол над конзолата. Промяната карала XBox да започне да изпълнява команди от RAM паметта и това, което остава е там да се помести команда, даваща възможност за външно управление на конзолата.