Стоката в всеки контейнер е декларирана с фактурна стойност 40 000 лева - два пъти по-ниска от реалната, - като по този начин държавата е ощетена с около 15 000 лева на контейнер. Установено е, че товарът е собственост на фирмите "Ао Юн" ООД, "Дзинхуа" ООД, "Хуа Лиен Интернешънъл" ООД и "Бен Сюи" ООД. Изяснена е и схемата, по която е извършвана митническата измама, обясняват от МВР.
Основни участници в трафика на китайските стоки са били т.нар. "митнически посредници". Те поемали пристигналата от Китай стока на пристанище Солун, като организирали транспортирането, преминаването и обмитяването му на митническо бюро "Илиянци". Посредници в канала, действащ от близо две години, са били известните в митническите среди Николай М. с прякор "Китаеца" и съпругата му Диана, съобщават от МВР.
С тях са били свързани и Николай Т. и Иван Б., задържани при мащабна акция на НСБОП през февруари. Оттогава те са в ареста на Специализираната следствена служба с повдигнато обвинение за изпиране на пари от контрабанда. При контрабандния внос на бяла и черна техника са били използвани същите посредници, са изяснили разследващите. Служителите от НСБОП са документирали, че схемата и канала се контролират от няколко престъпни групи, които са били подпомагани от служители на различни нива в някои държавни институции.
При операцията на НСБОП и агенция "Митници" са конфискувани 3500 комплекта инструменти, 72 кашона уокмени и радиоапарати, 23 000 калкулатора, 3800 компаса, 6300 очила и рамки за очила, 93 000 комплекта бельо, над 50 000 чифта чорапи, 20 000 спортни комплекта и над 5000 панталона, които не са били декларирани. Засечени са още шест контейнера, които са преминали границата ни, но не са пристигнали в посочената в документите крайна дестинация "Илиенци".
Eксперти коментират, че този тип митнически измами поставят в неудобна конкурентна среда родните производители, притиснати от инвазията на китайски стоки.