Р аботодателите в САЩ за закрили през ноември рекордните за последните 34 години 533 хил.работни места, а безработицата е достигнала 6,7%.
Доклад на министерството на труда на САЩ, цитиран от осведомителните агенции, показва, че важният за икономиката трудов пазар се влошава с тревожно бързо темпо, поднасяйки на американците все по-мрачни новини точно преди празниците.
Равнището на безработицата в САЩ се е повишило до 15-годишен максимум
от 6,7% през ноември спрямо 6,5% за октомври. Данните за безработицата през ноември са поредното доказателство за още по-дълбокото навлизането на САЩ в рецесия, отбелязва Асошиейтед прес.
Компаниите в САЩ, които вече са убедени, че икономическата криза ще бъде продължителна и тежка, все повече пишат планове за преструктуриране и обявяват, че закриват хиляди работни места.
Проблемът, както отбелязва икономистът Мориси, е, че тези съкращения с пълна сила вероятно ще циментират един порочен кръг: "американските компании чисто и просто не наемат служители и не работят за бъдещето в САЩ, а това е лошо предзнаменование за увеличаването на брутния вътрешен продукт през второто тримесечие на 2009 г. и отвъд него", пише в обзорен анализ Шарлот Рааб от Агенция Франс прес.
Харвардският университет,
който е най-богатият в света, загубил заради кризата 8 млрд. долара, което е над 25% от капитала му от 37 млрд. долара.
Финансовите загуби на университета се дължат най-вече на факта, че голяма част от средствата му са вложени в хедж-фондове и недвижими имоти, които пострадаха най-тежко от финансовата криза.
Сега Харвардският университет, планира да пусне облигации за 600 млн. долара, за да изплати частично дълговете си и да приключи редица суапови споразумения, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Заради загубите ръководството на университета бе принудено да намали разходите. Университетът планира да прекрати наемането на нови сътрудници и да вдигне учебните такси.
Близо 21 000 временни работни места в около
40 големи японски компании
вече са закрити заради световната икономическа криза, съобщи японският делови вестник "Никей".
Pаплахите за съкращения се засилват заради рязкото свиване на поръчките за компаниите в страната.
Ключовите промишлени поръчки в Германия
са се понижили рязко през октомври, обяви днес Министерството на икономиката и технологиите в Берлин.
В същото време германската централна банка Бундесбанк (Bundesbank) предвижда, че най-голямата европейска икономика ще навлезе в рецесия идната година заради задълбочаването на световната финансова криза.
Германските промишлени поръчки са се свили с 6,1%, а през септември вече се бяха понижили с 8,3%.
Германската икономика ще се свие с 0,8 процента следващата
година заради понижението на износа, обяви в най-новите си прогнози Бундесбанк на фона на затягането на кредитирането в страната.
Общите продажби на Бе Ем Ве (BMW), най-голямата компания производител на луксозни автомобили в света, през ноември са се
понижили с 25,4%.
През ноември компанията е продала 96 570 автомобила спрямо 129 459 през същия месец на миналата година.
Концернът е отчел най-голям спад от 26,2% в продажбите на автомобили от водещата си марка Бе Ем Ве, а продажбите на другите две марки, произвеждани от компанията - Мини (Mini) и Ролс-Ройс (Rolls-Royce), са се понижили съответно с 20,8% и 18,5%.
В Русия всички прогнози се въртят около цената на петрола.
Оптимистите очакват 60 долара за барел през идната година, песимистите - 30 долара.
Аналитици от финансово-консултантската компания ФБК смятат, че БВП не само няма да нарасне, а дори ще падне с 4% в сравнение с тази
година.
Според директора на отдела за стратегически анализи Игор Николаев, "отрицателната динамика на руската икономика през 2009 г. е предопределена от значителното падане на фондовия пазар, намаляването на световните цени на основните суровинни стоки в руския износ и ускореното индексиране на тарифите на големите монополи".
Според оценката на компанията най-много ще пострада преработващата промишленост: нейната продукция ще намалее с 6%. Добивът на полезни изкопаеми ще падне с не повече от 3%.
Общо за годината обемът на промишленото производство може да падне с 4-5 процента. Експертите от ФБК прогнозират, че развитието на руската икономика ще тръгне нагоре едва през 2011 г., а пълно възстановяване до предкризисното равнище може да се очаква през 2012-2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!