За ратифицирането на рамковото споразумение са необходими 80 гласа от общо 120-те депутати в парламента. Засега са почти сигурни около 50 гласа, включителни тези на 24-те депутати от албански произход. Допълването на бройката зависи от това как ще гласуват депутатите от партията ВМРО-ДПМНЕ на премиера Любчо Георгиевски. Самият Геогиевски даде сдържана подкрепа за споразумението, но мнозина от депутатите от неговата партия се обявиха категорично против.
Междувременно специалният представител на ЕС за Македония Франсоа Леотар заяви, че Русия може да играе полезна роля в разрешаването на кризата и призова Москва да подкрепи разполагането на повече невъоръжени наблюдатели там. Според Леотар броят на наблюдателите на ОССЕ в Македония трябва да се увеличи от около 40 души, колкото са сега, до няколкостотин.
От своя страна американският пратеник Джеймс Пардю заяви, че в хода на московските консултации за ситуацията в Македония, разчита да се запознае с позицията на Русия по разрешаването на конфликта и че възнамерява да обсъжда изключително политически, а не военни аспекти на проблема. На разговорите, които ще се проведат днес, ще участват руският външен министър Игор Иванов и специалните представители на ЕС, ОССЕ и САЩ за Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!