Пз з 2000 г. сме достигнали най-високия растеж от 20 г. насам. Това отчете ръководителят на мисията на МВФ за България Юха Каконен, който пристигна у нас за последния пети преглед на 3-годишното споразумение. Очакванията са растежът да бъде запазен и през тази година, заяви той след срещата си с финансовия министър Муравей Радев.
Според изследване на фонда, излизане от валутния борд било най-добре да се предприеме при силна валута. След това капиталите, насочени към страната, се увеличават, а доверието към държавата се повишава. Изследването е на първия зам.-шеф на МВФ Стенли Фишер. В документа България е една от разглежданите страни като опит и модел. Фишер посочва още, че фиксиран валутен курс може успешно да се използва срещу висока инфлация, но е важно да се излезе от него.
Икономическата политика на България трябва да бъде насочена към овладяване на инфлацията, препоръча днес Юха Каконен. Това трябвало да стане чрез строго спазване на политиката на доходите. Ако инфлацията запази това равнище, тя ще създаде проблем в бъдеще, заяви още шефът на мисията. Това обаче е временен фактор и ще бъде отстранен, успокои той.
Растежът през 2000 г. достигнал този от 1980 г., МВФ намекна за излизане от борда
През 2000 г. сме достигнали най-високия растеж от 20 г. насам. Това отчете ръководителят на мисията на МВФ за България Юха Каконен, който пристигна у нас за последния пети преглед на 3-годишното споразумение. Очакванията са растежът да бъде запазен и през тази година, заяви той след срещата си с финансовия министър Муравей Радев.
15 януари 2001, 18:34
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!