Убийството на чернокожия тийнейджър Антъни Уокър в петък вечерта в Ливърпул днес е на първите страници на два от британските всекидневници - "Индипендънт" и "Дейли мирър".
Полицията в Мърсисайд смята, че 18-годишният отличник в училище, посечен с брадва, докато изпращал бялата си приятелка на автобусната спирка, е станал жертва на расисти.
"Индипендънт" прави паралел между неговата смърт и убийството преди 12 години на друг обещаващ черен ученик на същата възраст, като отбелязва и положително развитие в полицейския подход, защото този път моментално се стигнало до два ареста във връзка с престъплението. Задържаните са връстници на жертвата - на 17 и 18 години.
Според официални данни от британското МВР, цитирани от "Таймс", всяка секунда в Англия и Уелс се извършва по едно престъпление.
Годишно криминалните деяния са над 31 млн., което прави по около 87 000 на ден, сочи статистиката в изготвяното "British Crime Survey".
Полицията обаче успявала да регистрира само 1/6 от тези случаи - около 5,6 млн.
Според по-ранни данни от същото проучване 1/4 от продавачите стават жертва на заплахи, обири и други нападения поне веднъж в годината.
Междувременно в. "Гардиън" помества отново материал за осъдения във Варна английски младеж Майкъл Шийлдс, в който думата този път е дадена и на потърпевшия.
Изданието този път разказва как жертвата Мартин Георгиев е разпознал, без да се колебае, нападателя си по снимката, която му показали журналисти от британската телевизия "Скай нюз".
25-годишният барман, който е женен с две деца, е категоричен: "Много добре си спомням лицето му."
"Не съм воден от мисълта за отмъщение, но човекът, който извърши това, трябва да си понесе последствията. Чувствам се осакатен и не мога да се грижа за семейството си", казва българинът.
Цитирана е и Ангелина Лазарова, варненски окръжен съдия, която твърди, че липсват доказателства, подкрепящи самопризнанията на Греъм Санки.
Процесът, продължил три дни, е бил открит, допълва тя.
Като институция, която гарантира открит достъп, прозрачност, бързина и справедливост на делата, Варненският окръжен съд (ВОС) е готов да приеме всяка оценка за работата си, но не и обидни квалификации, които възприемаме като недопустима намеса в дейността и независимостта на българската съдебна система, се казва в изявление от пресцентъра на институцията, разпространено миналата седмица.
В отворено писмо на Съюза на съдиите в България (ССБ), разпространено днес, също се напомня, че докато трае процесът, съдът не се поддава на никакъв натиск - медиен или политически, вътрешен или чуждестранен.
Декларацията, подписана от председателката на организацията Нели Куцкова, е адресирано до британския консул Хилари Артър, а повод са реакциите на медии и евродепутати на Острова относно осъдителната присъда срещу Майкъл Шийлдс.
В настоящия случай обвинението е внесено по чл. 116 от Наказателния кодекс - опит за убийство по хулигански подбуди, за което законът предвижда наказание от 15 до 20 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна, се напомня в писмото.
В случая съдът е наложил минималното наказание, а присъдата подлежи на преразглеждане от Варненския апелативен съд като втора инстанция, обясняват магистратите.
Едва когато наказанието влезе в сила поради изчерпване или неизползване на реда на обжалване, президентът има право да опрости
изцяло или отчасти наказанието, допълват от ССБ, като изтъкват, че българското правосъдие е триинстанционно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!