Целта е да се увеличи ранното откриване заболелите от рак, тъй като България заема едно от първите места по диагностицилане на това заболяване в късен етап. Късното откриване на рака на млечната жлеза у нас (в третия и четвъртия стадий) надвишава 50%. Ранното диагностициране (в първия стадий), когато заболяването е практически лечимо, у нас обхваща едва 14% от случаите.
Мамографията е безплатна, но обикновено има списък с чакащи, а преглед без ред струва между 10 и 15 лв., пояснява вестник "Новинар". Като част от кампанията на Сдружението на жените с онкологични заболявания този месец ще работи горещ телефон 02/926 03 62 за въпроси, свързани с рака на гърдата. В офиса на сдружението в столичния ЦУМ жените ще могат да разговарят с терапевт или просто да вземат брошура за болестта.
За прегледите ведомството осигурява консумативи на стойност 80 000 лева, съобщи здравният министър Славчо Богоев. Финансирането е в рамките на Националната програма за профилактичен онкологичен скрининг, по която са купени и два нови мамографски апарата на стойност 350 000 лева, които са предназначени за Специализираната болница за активно лечение по онкология и за Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Анна" в София. Догодина министерството ще осигури още 450 000 лева за закупуването на три мамографски апарата и консумативи за тях.
По данни на Националния раков регистър, цитирани от Министерството на здравеопазването, злокачествени заболявания в края на 2002 г. са имали 220 000 души, като само новите случаи от миналата година са 28 086. Годишно от злокачествено заболяване умират около 20 000 българи, което представлява 14% от всички смъртни случаи, т.е. това е втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания.
Ракът на млечната жлеза представлява 25% от всички злокачествени заболявания при жените у нас. Болните с рак на млечната жлеза българки м.г. са 36 933, като новозаболелите са 3100. Близо 70% от болните са провели химио- и хормонотерапия. Над 32 000 българки са с рак на маточната шийка, матката и яйчниците. При жените на възраст от 35 до 54 години 40% от смъртните случаи се дължат на злокачествено заболяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!