Американското правителство обяви района на петролния разлив от експлодиралата платформа на "Бритиш петролиъм" в Мексиканския залив за зона за сигурност, предаде АП.
Платформата "Дийпуотър хърайзън" на британската компания се взриви и потъна през април тази година и предизвика петролен разлив, довел до най-тежката екологична катастрофа в историята на Съединените щати.
Течът бе спрян в средата на юли, а останките от взривената платформа лежат на морското дъно на около 80 км югоизточно от бреговете на американския щат Луизиана.
Министерството на правосъдието на САЩ съобщи, че плавателни съдове и самолети ще патрулират във и над зоната, която се разпростира в радиус от приблизително 230 метра във всички посоки от платформата. Мярката ще е в сила за период от най-малко една година.
Ведомството
аргументира това решение с необходимостта
от запазване на доказателствата за
евентуални наказателни и граждански
процеси.
Не е ясно защо то обяви зоната
за сигурност точно сега - повече от шест
месеца след експлозията,
отбелязва АП.
Според предварителни данни, разпространени от американските власти, петролният разлив може да е причинил смъртта на до 6100 птици и над 600 костенурки, предаде ДПА.
Агенцията отбелязва, че един от най-тъжните символи на екологичната катастрофа бяха омазаните с петрол птици, мъчещи се да оцелеят. Положителна новина е, че над 14 хил. костенурки са се излюпили от гнезда, които бяха преместени от замърсените плажове.
Представители на американските власти направиха уговорката, че това са само първоначални данни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!