Най-работещата формула за намиране на работа са личните познанства, сочат резултатите. 1/3 от висшистите работят на мястото, което са си намерили по време на следването; половината получават до 250 лв., а 40% - между 251 и 500 лева.
42% от висшистите не работят по специалността, а 25% от анкетираните биха сменили специалността си, ако могат да избират отново. 63% смятат, че шансовете за добра професионална реализация на младите хора у нас намаляват. 13% от младите висшисти са предприели конкретни стъпки за работа в чужбина, а 72% са на мнение, че подготовката им отговаря на нуждите на работодателите у нас.
МТСП ще възложи на работодателите да съставят първия рейтинг на висшите учебни заведения, съобщи на конференцията вицепремиерът Лидия Шулева. Рейтингът ще включва класация на 44 български вуза, за да се разбере доколко те осигуряват специалисти за икономиката. За всичките 13 години преход образованието запази своята консервативност по отношение на учебни програми и преподавателски състав на фона на динамично променяща се икономика, изтъкна Лидия Шулева.
От 500 000 безработни в страната 150 000 са на възраст до 29 години. 41 000 безработни висшисти са регистрирани през миналата година в бюрата за труда. 28% от тях са младихора, повечето от които имат проблеми с намирането на първа работа.
И тази година социалното министерство ще подпомогне 1000 младежи, току-що завършили университет, да започнат работа в държавната администрация. Миналата година по тази програма за шестмесечен срок бяха назначени 200 души, като 40% от тях са намерили по този начин своята постоянна работа.
По въпроса за рейтинга на вузовете е изключително важна и ролята на академичната общност, отбеляза Лидия Шулева. Държавата само ще наблюдава този процес на сътрудничество между висшите училища и бизнеса.