О коло 20% от хората, които са емигрирали, ще се върнат в страната в обозримо бъдеще, сочи проучване на агенция "Медиана" за миграционните нагласи на българите.
Социологът Кольо Колев обясни, че става въпрос за около 300 000 души.
За миналата година 16% от хората на възраст между 18 и 35 години са били склонни да емигрират, а сега са двойно по-малко - 8%.
52% от сънародниците ни в Испания не упражняват своята професия, а друга, изискваща много по-ниско образователно ниво, каза министър Емилия Масларова.
"Нашите сънародници не са вече така категорични, че няма да се върнат в България, при определени условия те са готови да го направят веднага.
Основните им желания се свеждат до добро заплащане, осигуровки и възможност за развитие. Повечето се страхуват от нарастващите съкращения в Испания", посочи още Масларова.
Работниците имигранти от Източна Европа напускат Великобритания, за да избягат от икономическата криза, пише на сайта си консултантската компания в областта на имиграцията "Мигрейшън експърт" (MigrationExpert.com).
Тя се позовава на данни на британското Министерството на вътрешните работи, че броят на източноевропейците, кандидатстващи за работа в страната, е спаднал до най-ниското си равнище от 2005 г.
Между януари и март тази година са били подадени 45 хил. молби от граждани на осемте източноевропейски държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. (Кипър и Малта не се броят) - с 13% по-малко отколкото през същия период през 2007 г.
Значително е намалял и броят на българите и румънците, кандидатствали за работа във Великобритания. През първото тримесечие на годината молби са подали 8205 граждани на двете най-нови държави членки на ЕС, срещу 10 420 през същия период миналата година.
"Мигрейшън експърт" призовава малките фирми във Великобритания да задържат най-способните си служители в момент, когато недостигът на квалифицирана работна ръка в страната се увеличава, въпреки че световната рецесия е едва в начален етап.
Това е от изключително важно значение, подчертава консултантската
компания.
Що се отнася до потенциалните имигранти, "Мигрейшън експърт" отбелязва, че Великобритания все още се нуждае от тях и че "сега може да е най-добрият момент за обмисляне на такъв ход."
Сред висококвалифицираните работници, от които страната има нужда поради недостиг, са здравните работници, инженерите, социалните работници и учителите.
Преди дни БГНЕС съобщи, че българи, които работят на строежите в Испания, масово напускат страната и се връщат в България. Отливът се дължал на кризата в строителния бранш в Испания, където масово се замразяват строителни проекти и се освобождават работници. Подобно било положението и с българите в Италия.