М еждународният ден на жената, който се чества на 8 март, трябва да стане повод не само за празнуване, но и за протест срещу нарушаването на правата на жените, заяви Върховният комисар на ООН за човешките права Луиз Арбур.
По думите й насилието спрямо нежния пол остава най-разпространеното, но най-рядко наказваното престъпление в света.
По данни на Световната здравна организация между 23 и 49% от жените в отделните страни са подложени на физически и психически тормоз.
Според статистиката 5000 загиват всяка година от т. нар. "убийства на честта", извършени от членове на семействата им. При това само 5% от случаите на съдебно дирене завършват с осъждане на престъпника.
"Често това се счита за нормално и дори неизбежно явление,
което не изисква намеса и вземане на мерки. Но то не е неизбежно. Напротив, прокарването и защитата на женските права способстват за развитието на обществото като цяло", смята Арбур.
Според нея парадоксът е в това, че повечето държави са приели международни задължения за защита на правата на жените, но много от тях не ги спазват на практика.
По думите на Арбур необходими са дългосрочни ангажименти "за да се сложи край на това недопустимо насилие и да бъдат предадени отговорните за него в ръцете на правосъдието".
Работещите жени са повече от всякога,
но продължават да страдат от неравностойност на статута, сигурност на работата, заплати и образование, се посочва междувременно в доклад на Международното бюро по труда (МОТ).
Броят на дамите на работния пазар - разполагащи с работно място или активно издирващи работа през 2006 г., е достигнал рекордната цифра от 1,2 млрд. от общо 2.9 млрд. работещи по света, се посочва в доклада за "световните тенденции в работната заетост на жените".
Пропастта между мъже и жени се запълва, но бавно, посочва МОТ, като подчертава, че все повече и повече представителки на нежния пол са безработни.
Жените по-често имат по-малко продуктивна работа в сферата на селското стопанство или услугите, а също така са и по-слабо заплатени от мъжете на съизмерими длъжности, сочи статистиката.
Неравнопоставеността, която съществува между половете по отношение на заетостта е особено силно изразена в Близкия изток и Северна Африка, където от 10 жени само две работят. При мъжете това съотношение е 10:7.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!